Avukatlığa adım attılar

Adana Barosu’nda stajlarını başarıyla tamamlayan 19 avukat mesleğe başlamanın heyecanını yaşadı

Avukatlığa adım attılar

Adana Barosu’nda stajlarını başarıyla tamamlayan 19 avukat mesleğe başlamanın heyecanını yaşadı

Avukatlığa adım attılar
16 Kasım 2019 - 08:57

Adana Barosu’nda stajlarını başarıyla tamamlayan 19 yeni avukat yemin edip, ruhsatlarını alarak mesleğe başlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadı. Adana Baro Başkanı Veli Küçük, baroya kayıtlı avukat sayısının 3 bin, stajyer avukatların ise 565 kişi olduğunu söyledi.
Adana Barosu’nda ve bir otelde yapılan ruhsat törenine, yeni avukatların aileleri ve yanlarında staj yaptıkları avukatlar katıldı. Baro Başkanı Veli Küçük, davetlileri, meslektaşlarını ve ruhsat alan genç avukatları selamlayarak sözlerine başladı.
“MUTLULUKLARI PAYLAŞACAĞIMIZ ÖZEL BİR GÜN”
Baro Başkanı Küçük, ruhsat törenlerinin unutulmayacağı bir an olması açsından önemsediklerini ifade ederek, “Uzun bir eğitim ve staj evresini başarıyla tamamladılar. Meslektaşlarımı, ailelerini ve bilgi ve deneyimlerini genç meslektaşlarımla paylaşan büro avukatlarımızı kutluyorum. Evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Umarım onların daha nice başarılarına hep birlikte ortak oluruz. Bugün baromuza kayıtlı 3 bin ve 565 stajyer avukatımızla büyük bir ailenin bir mensubusunuz. Bu mesleğin vakarına uygun davranmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Hepinizin başarılı birer Avukat olacağınıza inancım tamdır. Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarıma başarılı, uzun, kazançlı bir meslek hayatı diliyorum” dedi.
TBB’Yİ ELEŞTİRDİ
Baro Başkanı Küçük, Avukatlık Kanunu’nun 115. maddesinin 2. fıkrasında yer alan “10 baronun yönetim kurullarının yazılı başvurusu üzerine olağanüstü genel kurul toplanır” şekil şartını yerine getirmeyen TBB’yi eleştirdi. Son dönemde siyasi iktidardan, görev ve yetki makamındakilerin hukuksuzluklarını gördüklerini ancak kanunun TBB tarafından çiğnenmesinin ise çok vahim olduğunu kaydetti. Küçük, şöyle konuştu;
“Hak, hukuk, adalet kavramı, yargı bağımsızlığına dair endişeler ve kuvvetler ayrılığına dair şeklen ve içerik boyutuyla da sakıncalı unsurlar ve ülkemizin tek adam rejimine iyice sürüklendiği ve en derin bir şekilde yaşadığımız günlerde hukukçular ve hukuk kurumları bu hassasiyeti çok üst düzeyde ortaya koymalı ve hukuk dilini kullanmalıdır.  Bizler söz ve ifade sanatının temsilcisiyiz. Bir hukuk kurumunun da en üst organı da genel kuruldur. Kimse de bu genel kurul toplantısından kaçmamalı ve endişe etmemelidir. Bu talebi yineliyoruz. Bu hukuksuzluğun devam etmesi halinde, Barolar TBB’deki görev yapan mensuplarını geri çağırarak, oradaki faaliyetlerini hukuksuzluk sona erinceye kadar askıya alacak tavır geliştirecekler. Ülkemizdeki tüm hukukçuları ve Baroları İstanbul veya Ankara’da büyük bir toplantıya davet edilecektir.”
Konuşmanın ardından Baro Başkanı Küçük tarafından toplu halde yemin eden genç avukatlar Ali Metehan Olgun, Taner Kart, Mehmet Asil Yılmaz, Elif Simav Özergin, Fatma Nur Okuyucu, Muhammet Raşit Bilgili, Servet Yağmur Erkan, Gülderen Cezayirli, Hazal Altıparmak, Okan Yıldırım, Furkan İpek, Berna Altuntaş, Başak Dokak, Camsu Özfidan, Esra Göbelek, Fatmanur Akıncı, Merve Özçalışkan, Osman Fatih Ateş ve Ömer Murat Erdil’e ruhsatları verildi. Yeni avukatların cübbelerini ise yanlarında staj yaptıkları avukatlar Av. Turgay Erol, Av. Tayyar Yılmaz, Av. İsmail Demirdüzen, Av. Ceyda Yüzçelik Uzunoğlu, Av. Remziye Arslan Kaya, Av. Yalçın Erkan, Av. Mustafa Özkan, Av. Mehmet Ataş, Av. Selman Oğuz, Av. Ali Rıza Kıyıksan, Av. Veysel Demir, Av. Ahmet Münir Altıparmak, Av. Semih Nazik, Enize Derdiyok, Av. İlnur Önal Tarkan, Av. Nevzat Elçi, Av. Sergen Can, Kadir Can Şahin, Av. Tevhide Yılmaz ve Av. Murat Aydın giydirdi.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum