Ayhan Barut'tan Tarım Varlık Fonu'na tepki

Ayhan Barut'tan Tarım Varlık Fonu'na tepki

Ayhan Barut'tan Tarım Varlık Fonu'na tepki
25 Nisan 2019 - 16:06

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, 'Tarımda Milli Birlik Projesi' ile bir nevi 'Tarım Varlık Fonu' oluşturulmak istendiğini, tarımda devlet destekli sermaye egemenliğinin asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.
Tarım ve Orman Bakanlığı'nca bugün duyurulması beklenirken ertelendiği bildirilen 'Tarımda Milli Birlik Projesi'ne ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, "Tarımsal üretimin ve üretenin desteklenmesini, ulusal bir tarım politikasının belirlenmesini, üretenin yüzünün gülmesini, çiftçimizin ve halkımızın kazanmasını, ülkemizin de kalkınmasını istiyoruz. Tarımda yapısal reformlara, kısa, orta ve uzun vadeli programlara ihtiyacımız var. Ertelendiği belirtilen 'Tarımda Milli Birlik Projesi' ise milli tarımın yerini 'rant' ve 'sermaye' odaklı yeni bir yapılanmaya bırakmanın adıdır" dedi.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Mart 1923 tarihinde Adana'da çiftçilerle buluşmasını anımsatan Ayhan Barut, şöyle devam etti: "Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Atatürk, 'Milli ekonominin temeli ziraattır. Milletin efendisi çiftçidir, köylüdür. Dünyada fetihlerin iki aracı vardır, biri kılıç, biri sabandır. Zaferinin aracı yalnız kılıçtan ibaret kalan bir millet, bir gün girdiği yerden kovulur, küçük düşürülür, sefil ve perişan olur. Onun için gerçek zaferler yalnız kılıçla değil, sabanla yapılandır' demiştir. İşgale uğramış, eğitimsiz bırakılmış, ekonomi başta olmak üzere can damarlarının tamamı kopartılmış bir ülkeden 'Tam bağımsız ve üreten bir Türkiye' yaratan Ulu Önderimiz Atatürk, kalkınma ve gelişmenin anahtarı olarak tarımdan sanayiye dek her alanda 'üretim' merkezli bir model benimsemiştir. Ne yazık ki bu 'üretim odaklı ekonomi modeli' yıllar içinde 'tüketim odaklı bir modele' evrilmiştir."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum