Baba ve 4 oğlunun cezaları 33'er yıl 8'er ay 7'şer güne yükseltildi

Baba ve 4 oğlunun cezaları 33'er yıl 8'er ay 7'şer güne yükseltildi

Baba ve 4 oğlunun cezaları 33'er yıl 8'er ay 7'şer güne yükseltildi
17 Temmuz 2020 - 12:07

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana’da 28 Kasım 2017’de babalarını dövdükleri iddiasıyla iki kardeşten Yasin Durdu’yu tabancayla öldürüp kardeşi Fatih’i de öldürmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla değişik hapis cezalarına mahkum edilen baba ve 4 oğlunun cezaları Adana Bölge Adliye Mahkemesi 4.Ceza Dairesi tarafından 33’er yıl 8’er ay 7’şer güne yükseltildi.

Adana 7.Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen yıl ekim ayında aralarında 5 kardeş ve babalarının da bulunduğu 5’i tutuklu 8 sanığın yargılandığı davada sanıklardan baba Ahmet Kaya, oğulları Maşallah, Nevzat ve Ferdi 22’şer yıl 6’şar ay, Hamza Kaya ise 11 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Fatih Akbaşlı 3 bin lira adli para cezası, 17 yaşındaki F.K.’ye ceza verilmezken Önder Kaya ise beraat etmişti. Sanık avukatlarının itirazı sonucu dava dosyası Adana Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’ne gönderildi.
4.Ceza Dairesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanıklar baba Ahmet Kaya, oğulları Ferdi, Maşallah, Nevzat ve Hamza Kaya bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Müştekiler ile tarafların avukatlarının da geldiği duruşmada öldürülen Yasin Durdu’nun eşi Heyhat Durdu, 4 çocuğunun yetim kaldığını belirterek, “Sanıkların gün yüzü görmemelerini istiyorum” diyerek sanıkların cezalandırılmalarını istedi. Abdülcebbar Durdu ve olayda yaralanan Fatih Durdu da, sanık Önder’in de işin içinde olduğunu iddia ederek tüm sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.
Katılanların vekili avukat Ceyhun Bora Kahyalar, tüm sanıkların fikir ve eylem birliği içinde bir plan dahilinde görev dağılımı yaparak olayı gerçekleştirdiklerini öne sürdü, sanıklara verilecek hapis cezalarında indirim uygulanmamasını istedi.
Daha sonra sanıklara son savunmaları soruldu. Ahmet Kaya, olayın asıl nedeninin karşı tarafın uyuşturucu satması olduğunu iddia ederek, “Bize pusu kurdular. Kendi aralarında bir çok mesajlaşma var. Silah temin etmişlerdir” dedi.
Kaya’nın oğullarından Ferdi Kaya, Yasin ile konuşmaya gittiklerini belirterek, “Amacımız Fatih’e zarar vermek olsaydı onu yalnız başına bir yerde yakalayıp daha fazla zarar verebilirdik. Benim silahtan haberim yoktu. Adaletinize güveniyorum” diyerek kendini savundu.
Maşallah Kaya da, olayın kendi yüzünden olduğunu itiraf ederek, “Ben silahla ateş ettim. Benden dolayı ailemin diğer fertleri de mağdur oldu” dedi.
Nevzat Kaya ise, tasarlayarak olay yerine gitmediğini söyledi. Kaya, “Maşallah’ta silah olduğunu bilseydim olay yerine gitmezdim. Yaklaşık 3 yıldır suçsuz yere cezaevinde yatıyorum” derken Hamza Kaya da, kimseye bir şey yapmadığını belirterek beraatini istedi.
Mahkeme heyeti, sanıklar Ahmet Kaya, oğulları Maşallah, Ferdi, Nevzat ve Hamza Kaya hakkında daha önce yerel mahkemece verilen mahkumiyet hükümlerini kaldırdı. Baba ve 4 oğluna ‘Kasten öldürme, kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 33’er yıl 8’er ay 7’şer gün hapis cezası verip tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Diğer sanıklara verilen kararları ise onadı.


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cumali durdu
    6 ay önce
    Allah beter etsin ADALET nihayet TECELLİ ETTI ALLAH devletimize zeval vermesin