Bağımlılıkla mücadelede haber sunumu önemli

İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürü Mustafa Keleş, "En kritik süreçlerde sağduyulu yayınlar yapan Adana'daki medya mensuplarının hepsi ile ayrı ayrı iftihar ediyorum." dedi

Bağımlılıkla mücadelede haber sunumu önemli

İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürü Mustafa Keleş, "En kritik süreçlerde sağduyulu yayınlar yapan Adana'daki medya mensuplarının hepsi ile ayrı ayrı iftihar ediyorum." dedi

 Bağımlılıkla mücadelede haber sunumu önemli
14 Kasım 2019 - 08:35

 
MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Elpeze Ergeç, bağımlılıkla mücadelede haber sunumunun büyük önem taşıdığını belirterek, yapılan haberlerin toplumu aydınlatıcı ve yol gösterici özellikte olması gerektiğini vurguladı. Ergeç, daha önce intihar haberleriyle ilgili gösterilen hassasiyetin ölüm oranlarını ciddi oranda düşürdüğünü belirterek, madde bağımlılığı ile ilgili haberlerde gösterilecek aynı hassasiyetin pek çok hayatı kurtarabileceğini vurguladı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürlüğü'nün medya bilgilendirme, yerel ve ulusal basın yayın personellerine yönelik bağımlılıkla mücadele ile ilgili yapılacak haberlerin içeriği hakkındaki toplantısı büyük ilgi gördü. Adana Öğretmenevi'ndeki toplantıya İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürü Mustafa Mustafa Keleş, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, haber ajanslarının bölge temsilcileri, gazete ve televizyon sahipleri, gazetelerin sorumlu yazı işleri müdürleri, muhabirler ve diğer yetkililer katıldı.
 
'DEĞERLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK'
 
Toplantıda ilk konuşmayı yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürü Mustafa Keleş, daha önce Mersin ve Gaziantep'te madde bağımlılığıyla mücadele haber sunumunun önemi konulu toplantılar düzenlediklerini belirterek, "Bu toplantılar toplumumuzun madde bağımlılığı konusunda aydınlatılması anlamında büyük önem taşıyor. Mersin ve Gaziantep'in ardından Adana'da düzenlediğimiz bu toplantıyla halkımızı aydınlatmayı ve onlara doğru yolu göstermeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar bu yönde çok değerli çalışmalar yaptık. Bu hizmetleri vermeye devam edeceğiz" dedi
 
'ADANA İLE İFTİHAR EDİYORUZ'
 
Türkiye'nin en kritik süreçlerinde Adana medyasının çok önemli sorumluluklar üstlendiğini, vatanın birliği ve bütünlüğü adına çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Keleş, "En kritik süreçlerde sağduyulu yayınlar yapan medya mensuplarının hepsi ile ayrı ayrı iftihar ediyorum." diye konuştu.
İletişim Başkanlığı'nın sorumluluk alanında Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'nin bulunduğunu anlatan Mustafa Keleş, bu illerde yaptığı çalışmaları anlattı. Keleş, sorumluluk bölgesinde hangi ilde kaç gazeteci bulunduğunu ve kaç basın kartı sahibi olduğunu verilerle açıkladı.
Keleş, bağımlılıkla mücadelede haber sunumunun büyük önem taşıdığını belirterek, sorumluluk bölgesinde bu konulara büyük hassasiyet gösterdiklerini dile getirdi.
 
HASSAS DAVRANILMALI
 
Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Elpeze Ergeç ise yaptığı sunumda, uyuşturucu ile ilgili haber yapılırken hassas davranılması gerektiğini belirterek, "Uyuşturucu bağımlılarını ‘kurban, batağa saplanmış’ gibi ifadeler yerine ‘bağımlı, tedaviye ihtiyaç duyan’ terimleriyle nitelendirilmek lazım" dedi.
Prof. Dr. Ergeç daha sonra yazılacak haberlerde uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı konuları işlenirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirici bir sunum yaptı. Toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum