‘Barış yine Adana’dan ve kadınlar eliyle dünyaya yayılacak’

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi yöneticileri Vali Elban’ı ziyaret etti.

‘Barış yine Adana’dan ve kadınlar eliyle dünyaya yayılacak’

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi yöneticileri Vali Elban’ı ziyaret etti.

‘Barış yine Adana’dan ve kadınlar eliyle dünyaya yayılacak’
19 Şubat 2021 - 09:10

Kudret BAKTARHAN
 ADANA(GÜNAYDIN)

2021 yılını ‘PUDUHEPA Tanıtım Yılı’ ilan eden Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Meryem Türktekin, dernek yönetim kurulu üyeleri Arb.Av.Derya Akdağ Polat, Emekli Bürokrat-Aile ve Çocuk Gelişim Uzmanı Sevinç Eraslan, Uzman Psikiyatrist Dr.Hamza Avcı ve Koro Şefi-Sanatçı Faik Kasapoğlu ile birlikte Vali Süleyman Elban’ı ziyaret etti.
Başkan Av. Meryem Türktekin, Vali Elban’a PUDUHEPA’nın mührünü ve simgesini taşıyan özel yapım seramik bir tabak hediye etti. Başkan Av.Türktekin derneğin faaliyetleri ile ilgili Vali Elban’a bilgi verdi. Av.Türktekin, “Derneğimizce, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında toplumda kadına saygı kültürünü geliştirebilmek adına her yıl güçlü ve başarılı bir Anadolu kadınının topluma tanıtılmasına karar verilmiştir. Bu yıl ki temamız daha önceki toplantımızda sizin de önemini belirtmiş olduğunuz ‘Barışın Kraliçesi PUDUHEPA’. Adana sınırları içerisinde yer alan Lawazantia kentinde yaşamış, dünyada yazılı ilk barış sözleşmesi olan KADEŞ BARIŞ Antlaşmasının yapılmasını sağlayarak  ‘Barışın Kraliçesi’ olmayı başarmış ve eşitliğin sembolü olmuş bu güçlü Anadolu kadınının  tanıtımının hem şehrimize hem de ülkemize değer katacağına inanıyoruz” dedi.
Av.Türktekin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyaya barış bu topraklardan ve bir kadın eliyle doğmuş olmasına rağmen günümüzde ne acıdır ki, bu topraklar her gün bir kadının katledildiği, kavgayla, şiddetle anılan topraklara dönüşmüştür.  Ancak Dünyada da durum bundan çok farklı değildir. BM raporuna göre, dünyada 2017 yılında kadına yönelik şiddet sonucu öldürülen kadın sayısı 87 bindir. Bu nedenle günümüzde barışın vurgulanmasına ve anlatılmasına büyük ihtiyaç vardır.
Bizler barışın yine Adana’dan kadınlar eliyle BARIŞIN SEMBOLÜ OLAN PUDUHEPA’nın tanıtımıyla dünyaya yayılmasını istiyoruz.Bu konuda uluslararası ve ulusal alanda ortaya koymak istediğimiz çalışmalarımız mevcut. Şehrimizde ise, Adana Büyükşehir Belediyesi ile, ortaya konulabilecek ortak projeler üzerine bir kısım çalışmalarımız ve toplantılarımız oluyor. Sizin de katılmanızı ve bu projelere destek vermenizi istiyoruz.”
 
Vali Elban’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Puduhepa’nın çok önemli işler yapmış, topraklarımıza ait çok güçlü ve başarılı bir değer olduğunu, tanıtımının önemli olduğunu, bu konuda büyük projeler ortaya konulabileceğini ve kendisinin de bu konuda çalışmalar yapılması yönünde talimatlar verdiğinisöyledi. Bir bilim kurulu oluşturarak bir kısım projeler gerçekleştirmeyi ve tamamen kadınlardan oluşan bir komisyon oluşturarak barış ve insan hakları konularında büyük başarılar ortaya koymuş kişiler için ‘Nobel Ödülü’ gibi değerli bir ‘BARIŞ ÖDÜLÜ’ verilmesi yönünde planları olduğunu ifade eden Vali Elban, Türk Kadınlar Konseyi Derneği ve Adana Büyükşehir Belediyesi arasında PUDUHEPA tanıtımıyla ilgili  yapılacak projelerin tespiti için yapılan toplantılara da bizzat katılacağını dile getirdi.
Adana’nın barış şehri olduğunun ortaya konulması yönünde  de bir kısım çalışmalar başlattığını ifade etti.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum