Baro Başkanları TBMM Kapısında

Baroların bölünmesine yönelik kanun teklifi görüşülmeye başladı..

Baro Başkanları TBMM Kapısında

Baroların bölünmesine yönelik kanun teklifi görüşülmeye başladı..

Baro Başkanları TBMM Kapısında
03 Temmuz 2020 - 12:08

AK Parti tarafından sunulan baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başladı. 

İçeriye alınmayan, aralarında Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük’ün de bulunduğu 33 ilden gelen baro başkanları TBMM Çankaya Kapısı önünde beklemeye devam ediyor.

Çankaya Belediyesi tarafından baro başkanlarının oturmaları için gönderilen banklar ise güvenlik engeline takıldı. Bankların alana taşınmasına izin verilmemesi üzerine CHP'li milletvekilleri devreye girerek bankları baro başkanlarının bulunduğu yere taşınmasını sağladı. Avukatlar vekillerin bu davranışına alkışlarla destek verdi.

Kanun teklifi neleri içeriyor?

Kanun teklifinde avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde iki bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek. Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar tüzel kişilik tarihine göre ilin adıyla numaralandırılacak.
Her baro Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'na baro başkanı ile sabit üç delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave delegeyle temsil edilecek. Kuruluş tarihine bakılmaksızın baro organları için iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası, Türkiye Barolar Birliği seçimi ise dört yılda bir Aralık ayı içinde yapılacaktır. Birlik Genel Kurulu Olağanüstü Toplantısı, 25 baronun yönetim kurulu talebi ile yapılabilecek.

Birden fala baronun bulunduğu illerde adli yardım bürosu, barolara eşit olarak temsili esas alarak oluşturulacak.
Avukatlar şekli belirlenen cübbe ile çıkmak zorunda olacak. Avukatlık kılık ve kıyafetiyle ilgili başka bir zorunluluk getirilemeyecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum