Başarılı kadınların isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesini istediler

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Türktekin, Başkan Karalar’dan seçimle göreve gelmiş ilk kadın bakan olan eski Çalışma Bakanı İmren Aykut’un isminin bir caddeye veya sokağa verilmesini teklif etti

Başarılı kadınların isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesini istediler

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Türktekin, Başkan Karalar’dan seçimle göreve gelmiş ilk kadın bakan olan eski Çalışma Bakanı İmren Aykut’un isminin bir caddeye veya sokağa verilmesini teklif etti

Başarılı kadınların isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesini istediler
29 Eylül 2020 - 16:28

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Av.Meryem Türktekin, Akdeniz bölgesindeki büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarından cadde ve sokaklara başarılı kadınların isimlerinin verilmesini ve büstlerinin yapılması için başvuruda bulundu.
Dernek Başkanı Av.Meryem Türktekin ve bazı dernek üyeleri, başarılı kadınların Adana’daki cadde ve sokaklara isimlerinin verilmesi için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret etti. Ziyarette yaptığı konuşmada, belediyelerin ve STK’ların nihai amacının, ülkemizi geliştirmek, gelecek nesillere daha yaşanılası bir ülke bırakabilmek olduğunu belirten Dernek Başkanı Av. Türktekin, “Derneğimizin de bu uğurda başlıca gayesi, kadının toplumumuzdaki maddi ve manevi varlığını güçlendirmektir. Örnek teşkil eden kadınlar çocuklarımıza ve halkımıza öğretilmeli, kadına saygı kültürü geliştirilmelidir” dedi.
Kız çocuklarımıza özgüveni, birey olmanın önemini ve insani değerleri, erkek çocuklarımıza da bunların yanı sıra kadına saygı duymayı öğretemediğimiz takdirde, kadına yönelik şiddetin artarak devam edeceğini ifade eden Av.Türktekin, şunları söyledi:
“Ülkemizin her şehrinde caddelere, sokaklara v.s yerlere isimleri verilmiş ülkemiz adına fedakarlıklar yapmış, başarılar ortaya koymuş bir çok başarılı erkek vatandaşımız olduğu gibi, ülkemiz adına aynı fedakarlıkları yapmış ve aynı başarıları ortaya koymuş birçok da başarılı kadın vatandaşımız vardır. Oysa kadınlarımızda tarihin her döneminde aklıyla, emeğiyle savaşta ve barışta gösterdiği olağanüstü mücadelesiyle erkeği kadar hizmet etmiştir ülkemize.Buna rağmen, hiçbir yerde adlarına yer verilmediği gibi, çoğu kez adlarına değinilmekten bile kaçınılmaktadır. Tarihin hiçbir döneminde Kadın Hakları tam olarak gözetilmemiş ve eşitliğe riayet edilmemiş ise de ve günümüzde vatanın dört bir yanında her gün bir kadınımız katledilmekte  ise de, kadınlarımız da tarihin her döneminde aklıyla, maddi ve manevi tüm varlığıyla ve fedakarlıyla erkeği kadar hizmet etmiştir ülkemize. Bizler hangi alanda olursa olsun kadın/erkek ayrıştırmasını doğru bulmuyoruz, bu tür tutum ve davranışların topluma zarar verdiğine inanıyoruz.
Belediyelerin, STK’ların, tüm kamu kurum ve kuruluşların topluma örnek teşkil eden kadınlarımıza hak ettiği önemi vermesi ve bu tür kadınlarımızın isimlerinin cadde ve sokaklara, parklara, kütüphanelere, uygun görülecek v.s. yerlere verilmesi ve büstlerinin yaptırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu tür yöntemlerle de, toplumda kadına saygı kültürünün yerleşeceğine ve kadına yönelik şiddetin azalabileceğine inanıyoruz.”
Dernek Başkanı Av.Türktekin, başlangıç olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar’dan seçimle göreve gelmiş ilk kadın bakan olan ve 6 defa bakanlık yapmış, yüzlerce kız çocuğunu okutan ve yılın annesi seçilen, Dünya Kadınlar Konseyi tarafından yüzyılın en başarılı yüz kadınından bir olarak seçilmiş eski Çalışma Bakanı İmren Aykut’un isminin bir caddeye veya sokağa verilmesini teklif edip, Zübeyde Hanım Parkı’nda tahrif olmuş büstünün tamir edilmesini istedi. Av.Türktekin, “Her zaman Adanamıza değer katmış, böylesine değerli hemşehrilerimiz varken, her yerde erkek ismi olmasını da Adana ile hiç ilgisi olmayan isimleri de veya 3. Cadde, 4. Cadde gibi numaralar verilmesini de açıkçası anlayamıyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi’nin talebini olumlu bulup, başarılı kadınların isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesi ile büstlerinin yapılmasını meclise sunacaklarını ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum