Beslenmenin de kuralları var

Beslenmenin de kuralları var

Beslenmenin de kuralları var
29 Kasım 2018 - 14:49

Medline Adana Hastanesi’nden Diyetisyen Merve Sehlikoğlu, insan metabolizmasının sağlıklı beslenme için her çeşit besine ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Sağlıklı beslenme sağlıklı bir mutfakla başlar. Eğer mutfağınıza sağlıklı malzemeler giriyorsa, o mutfaktan sağlıklı yemekler çıkıyor demektir. Tabi ki tüketirken ölçülü olmak koşuluyla” dedi.
Sehlikoğlu, sağlıklı beslenme için yapılması gerekenleri anlattı. Sağlığın korunması için beslenme kurallarına dikkat etmek gerektiğini belirten Sehlikoğlu, “İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için belirli aralıklarla beslenirler. Sadece açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak için atıştırmak ya da ne isteniyorsa onu sınırsızca yemek sağlığı tehlikeye atan bir davranış şeklidir. Bu nedenle ilk kural olarak 3 öğün düzenli beslenin, öğün atlamayın. Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek şart. İhtiyacımız olan besinler; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve su gibi öğelerden meydana gelir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bunların hepsinden gerekli miktarlarda ve düzenli bir şekilde almaktır” şeklinde konuştu.
Bazen kişiye iyi gelen bir besin grubunun eğer hassasiyet veya alerji sorunu varsa başka bir kişiye iyi gelmeyebileceğini ifade eden Sehlikoğlu, “Ancak beslenmede temel ve basit prensipleri uygulamak herkese fayda sağlar. Bu nedenle tabağınızda her renk sebze-meyve olmasına özen göstermeniz farklı vitamin ve mineraller yönünden zengin beslenmenizi sağlayacaktır. Kuru fasulye, elma, armut, ıspanak, havuç, enginar, karnabahar, marul gibi besinlerle lif tüketiminizi arttırın. Çünkü lifli gıdalar hem sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur hem de tokluk hissi vererek fazla kilo alımının önüne geçer” diye konuştu.