Bilgiç: İhraç edeceğimiz ürünleri ithal etmemeliyiz

Bilgiç: İhraç edeceğimiz ürünleri ithal etmemeliyiz

Bilgiç: İhraç edeceğimiz ürünleri ithal etmemeliyiz
26 Haziran 2019 - 16:50

Adana Ticaret Borsası (ATB) 15. Olağan Meclis toplantısında konuşan Başkan Şahin Bilgiç, “İhraç edeceğimiz tarımsal ürünleri ithal etmemeli, planlı ve programlı bir üretim ile ülke tarımının yüksek tarımsal potansiyelini inşa etmeliyiz.” dedi.
ATB Meclis Başkanı Osman Bağış’ın açtığı meclis toplantısında gündem gereği söz alan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Türkiye’de ciddi manada iklim değişikliklerinin olduğunu, bu sebeple tüm ürünlerin hasatlarında olumsuzluk yaşandığını söyledi.
Başkan Bilgiç, “Üretimde bu sene ciddi manada kayıp var. Kayıpların %10’u geçmemesini temenni ediyorum. Ben Makina Mühendisiyim. Bizde bir tabir vardır ‘İşleyen makinanın ayarlarıyla oynadığınız zaman o makinaya bir daha ayar tutturamazsınız’ diye. Bu yüzden Türkiye’de ekonomi ile ilgili bazı ayarlarla oynamak iyi değildir. Sistemi nasıl daha iyi çalıştırabilir, nasıl daha iyi yapabiliriz? Onun gayreti içerisinde olmak lazım. Hükümetimize bu güne kadar yaptığı çalışmalar için teşekkür ediyoruz ama hükümetimizden de dışa bağımlılığımızı nasıl azaltabilir, üreticilerimize nasıl destek olunabilir, bunlarla ilgili çalışma bekliyoruz. Daha planlı, programlı tarımın ele alınacağı bir Türkiye bekliyoruz. Çünkü üretici, ürününü tarlada bırakıp veya zararına sattığı zaman bir sonraki sene o ürünü ekmez. Bu kez tüm ürünleri dışarıdan ithal edecek hale geliriz. Bu doğru değildir. Kısa süre önce soğanda, patateste bunu yaşadık. Bu açıdan bizlerin ihraç edeceği ürünleri ithal etmememiz lazım. Bu da ancak doğru tarımsal politikalarla olur. Yeni politikalar oluşturulup, üreticilerimiz kalkınırsa hem üretici hem de tüketici bundan memnun kalır. Denge kurulur.”
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum