‘Bitkisel tıbbı ürünlere talep arttı’

Ecz. Elekarışmaz, “Doğru bitkisel tıbbi ürünün etkinliği ve kalite standartları sorgulanmalıdır” dedi

‘Bitkisel tıbbı ürünlere talep arttı’

Ecz. Elekarışmaz, “Doğru bitkisel tıbbi ürünün etkinliği ve kalite standartları sorgulanmalıdır” dedi

‘Bitkisel tıbbı ürünlere talep arttı’
22 Nisan 2022 - 10:33

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana Eczacı Odası (ADEO) Eğitim Komisyonunca ‘“Doğru Bitkisel Tıbbi Ürün Seçme Rehberi” söyleşisi düzenlendi.
 
Adana Eczacı Odası’nda gerçekleştirilen söyleşiye Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada konuşmacı olarak katıldı.  Söyleşinin açılış konuşmasını yapan ADEO Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Ezgi Elekarışmaz, “Doğru bitkisel Tıbbi Ürünlerin kalite ve güvenilirliği mutlaka sorgulanmalıdır. Doğru ve vücudunuzun ihtiyacı olan ürünü kullanabilmek icin eczacılar tarafından içeriği incelenerek raflarda yerini alan güvenilir ürünlerin kullanılması gerekmektedir. İnternette satılan ürünlerle insan sağlığı ile oynanabilmektedir” dedi.
 
“DOĞRU BİTKİSEL TIBBİ ÜRÜN SEÇME REHBERİ”

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, tüm dünyada, güncel tedavi yaklaşımlarının beklentilerin karşılanmasında yetersiz kalması ve ortaya çıkan riskler nedeniyle Bitkisel Tıbbi Ürünlere (BTÜ) belirgin bir talep artışı gözlemlendiğine dikkat çekti. Prof.Dr.Yeşilada,  “Ancak mevcut mevzuatların ve denetimlerin yetersiz kalması nedeniyle piyasadaki BTÜ’lerde kalite sorunları dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır. Bu koşullar altında insanların etkili, kaliteli ve güvenilir BTÜ’lere erişebilmesi için görev biz eczacılara düşmektedir. Eczanelerimizin raflarına koyacağımız BTÜ’leri seçerken güzel ambalaj, uygun fiyat gibi parametreler yerine ürünün etkinlik, kalite ve güvenilirliğine ilişkin özellikleri sorgulanmalıdır.” Dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum