‘BU BİR CEZA YÖNETMELİĞİDİR’

Hekimler, 1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ni kabul etmiyor.

‘BU BİR CEZA YÖNETMELİĞİDİR’

Hekimler, 1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ni kabul etmiyor.

‘BU BİR CEZA YÖNETMELİĞİDİR’
03 Aralık 2021 - 11:53

ADANA(GÜNAYDIN)

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, 1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile karanlık bir sürecin başladığını iddia ederek,“Bu yönetmelikle aile sağlığı merkezinde çalışanların adeta ipi çekilmiştir” dedi.

Adana Tabip Odasında bir araya gelen TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Adana Tabip Odası, Genel Sağlık İş, SES ve TAHUD yöneticileri ile üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaptı.Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Birinci basamak sağlık hizmeti sunarken boğuştuğu sorunlarına yıllarca çözüm bekleyen aile hekimliği sisteminde, 30 Haziran 2021 tarihinde yayınlanıp 1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile karanlık bir süreç başlamıştır.” dedi.
 
BU BİR ‘CEZA YÖNETMELİĞİ’DİR

Uzm. Dr. Menteş, şöyle devam etti:
 “Aile hekimliği sisteminin başladığından bu yana, sistemdeki yanlışlara, tüm zorluklara rağmen mesleğimize olan saygımız ve görev bilinci içinde bireysel çabalarımızla yürütmeye çalıştığımız koruyucu hekimlik hizmetlerinde kat ettiğimiz yol yok sayılmış, bu yönetmelikle aile sağlığı merkezinde çalışanların adeta ipi çekilmiştir. Çıkartılan yönetmenlik bu haliyle iş gücü, emek, zaman, motivasyon ve ekonomik kayıpların olacağı aşikardır. Bu yönetmelik, barındırdığı koşullar, ihtar puan cetvelindeki maddeler ve şartlar sebebiyle düpedüz bir ‘Ceza Yönetmeliği’dir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum