Bu icatlar tarihin akışını değiştirdi

Bu icatlar tarihin akışını değiştirdi

Bu icatlar tarihin akışını değiştirdi
14 Mayıs 2019 - 12:22

İnsanlık tarihini değiştiren bir çok icat günümüze kadar geldi. İcatlar insanların hayatını kolaylaştırmak üzere geliştirilirken tarihin akışına da yön verdi. Tarihin akışını değiştiren ve yön veren icatları sizler için derledik… İşte o icatlar;
Tekerlek: Milattan önce 3500 yılında icat edilmiştir. Tekerlek ile birlikte artık insanlar hem daha hızlı yol almakta hem de daha fazla yük taşımaktadır. Tarımın ve ticaretin gelişmesinde oldukça önemlidir. Günümüzde tekerleksiz bir dünya düşünmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.
Çivi: Eski Roma döneminde yaklaşık olarak 2000 yıl önce icat edilmiştir. Çivinin icadı ile artık insanoğlu daha sağlam yapılar inşa etmiştir. Çivinin geliştirilmiş yapısı olan vida “evreka evreka” sözleri ile tanıdığımız Arşimet’e aittir. Vida ile çivi arasında yaklaşık olarak 1000 yıl vardır.
Pusula: Denizciler pusula icat edilmeden önce yönlerini yıldızlara bakarak buluyorlarmış. Ardından pusula icat edilerek artık bu yöntemi kullanmalarına gerek kalmamıştır. Pusula, Çinliler tarafından keşfedilmiştir. Kesin bir tarihi bilinmemektedir fakat 9. veya 10. yüzyıllarında bulunduğu düşünülmektedir. Pusulanın sayesinde keşifler çağı başlayarak uzak ülkelere gidip daha önce görülmemiş yerler görülmüştür.
Matbaa:1440 senesinde Alman Gutenberg tarafından icat edilmiştir. Matbaanın icadı ile el yazımı kitap devri sona erip artık kitapların binlerce kopyası kolayca basılabilir hale gelmiştir. Bu sayede hem bilgi kalıcı hale geldi hem de pratik bir şekilde yayılması sağlandı.
İçten Yanmalı Motor: Motora verilen yakıtın içten yandırılması sonucu ortay çıkan gaz ile pistonlar çalıştırıldı. İçten yanmalı motorların zamanla geliştirilmesiyle 19. yüzyılda endüstri devrimi başlamış oldu. Bununla birlikte modern makineler, gelişmiş arabalar ve uçaklar yapılmaya başlandı. Bu icat birçok icadın önünü açmış oldu.
Telefon: Sesin teller ile iletilmesini sağlayan başka icatçılar olmuştur fakat telefonun patenti İskoçya asıllı ABD’li bilim adamı Alexander Graham Bell’e aittir. Telefonun icadı 1876 yılında gerçekleşmiştir. Bu icat sayesinde iletişim alanında büyük etkiler yarattı. Günümüzde hemen hemen her yetişkin bireyin ve gençlerin telefonu vardır. Hayatımızın önemli bir parçası konumundadır.
Ampul: Ampulün icadı sayesinde insanlar artık geceden de yararlanmaya başladılar. Uzman araştırmacılara göre 1800’lü yıllarda ampul üzerinde birden fazla mucit çalışmışlar fakat asıl icadı Thomas Edison’a aittir. Elektriğin evlerde kullanılması ile birlikte insanların uyku saatlerinde de büyük değişiklikler olmuştur.
Penisilin: Bu icat sayesinde insanlar bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların üstesinden gelebilmeyi başarmıştır. 1928 senesinde İskoçyalı bilim insanı Alexander Fleming penisilini tesadüfen bulmuştur. Penislini bulmasından 20 yıl sonra ancak yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Penisilinin bulunmasıyla ölümler azalmış ve insanların yaşam sürelerinde ciddi artışlar meydana gelmiştir.
Doğum Kontrolü: İnsanlar bu icat sayesinde istedikleri zaman ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaya başladılar. Bakabilecek kadar çocuk sahibi olmaları ailelerin ekonomik olarak da iyileşmesini sağlamıştır. Geçmiş zamanlarda kadınlar yaşamlarının büyük bölümünü hamile olarak geçirmekteydi. Doğum kontrol araçları ile artık çalışma hayatlarında aktif olarak katılma şansına sahipler.
İnternet: Bu icadı matbaa ve telefonun icadından üstün görmek mümkündür. Çünkü hem bilgi hızlı bir şekilde kolayca yayılırken hem de insanlar arasındaki iletişimin inanılmaz bir parçası konumundadır. İnternetin icadına 1960’lı yıllarda başlandı, otuz sene sonra geliştirildi ve günümüzde tam anlamıyla hayatımızın önemli bir parçalarından biri oldu.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum