BU RENKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLİYOR!

Turuncu, mor, kırmızı, sarı, beyaz ve kahverengi BU RENKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLİYOR!

BU RENKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLİYOR!

Turuncu, mor, kırmızı, sarı, beyaz ve kahverengi BU RENKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLİYOR!

BU RENKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLİYOR!
13 Ocak 2022 - 09:45

Şeyda AYDEMİR
ADANA(GÜNAYDIN)

Koronavirüs pandemisi ve kışa özgü solunum yolları enfeksiyonları bir araya gelince sağlığımızı tehdit eden riskler de arttı. Bu risklere karşı en büyük kalkanımız ise güçlü bağışıklık sistemi. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Pakize Gizem Akgül, güçlü bağışıklık sistemine giden yolun sağlıklı beslenmeden geçtiğine dikkat çekerek “Sofralarımızda renkli sebze ve meyvelere daha çok yer açarak, öğünlerimizi kırmızı, yeşil, sarı, turuncu, beyaz ve kahverengi besinlerle zenginleştirerek pek çok sağlık sorunu ile daha kolay baş edebiliriz” diyor.

Kırmızı renkli besinler, kansere karşı koruyucu
Kırmızı renkli meyve ve sebzeler, likopen, antosiyanin ve kuarsetin içeriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Pakize Gizem Akgül’ün verdiği bilgilere göre likopen; meme, cilt ve prostat, kalın ağırsak kanseri ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etki gösterirken antosiyaninler de beyin fonksiyonlarının korunmasının yanı sıra kalp ve kanser hastalığına karşı koruyucu görev yapıyor. Kuarsetinin de enfeksiyon riskini azaltırken fiziksel ve zihinsel performansın artırılmasına destek olduğunu belirten Pakize Gizem Akgül, “Elma, pancar, kırmızı biber, kan portakalı, kiraz, kızılcık, goji berry, kırmızı soğan, kırmızı üzüm, nar, kırmızı turp, çilek, domates ve karpuz, kırmızı hindiba sofralarımızın kırmızı renkli besinleri olarak öne çıkıyor” diye konuşuyor.

Turuncular, vitamin deposu
Sofralarımızın turuncu besinleri olan turunçgiller, tatlı patates, zerdeçal, kış kabağı, kavun, havuç, şeftali ve mango, beta karoten ve biyoflavonoid yönünden zengin içeriğe sahip. Beta karotenin A vitaminine dönüşerek daha iyi görmeyi desteklediğini ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olduğunu ifade eden Pakize Gizem Akgül, “Ayrıca beta karoten, üreme ve kemik sağlığını olumlu etkiler. Yağda çözünebilir olduğu için yağ içeren besinlerle tüketimi önerilir. Biyoflavonoidler ise suda çözünebilen ve C vitamini içeren besinlerde bolca bulunur. Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur. Kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Bu renkteki besinler cildi güzelleştirir” diyor.

Yeşil yapraklılardan vazgeçmeyin!
Yeşil renkli sebze ve meyveler, sağlığımız üzerine olumlu etkilerini en çok konuştuğumuz besinlerin başında geliyor. Pazı, maruz, pancar, tere,  roka, ıspanak ve karahindiba gibi yeşil yapraklı olanların yanı sıra yeşil elma, avokado, yeşil  biber, yeşil zeytin, armut, kuşkonmaz, yeşil kabak, kereviz, brokoli, Brüksel lahanası, salatalık de öğünlerin yeşil renkleriyle sağlığı soframıza taşıdığını anlatan Pakize Gizem Akgül, “Yeşil besinler, kateşin, sülforafan, fitosterol, epigallokate ve pek çok fenolik bileşik içeriyor. Bu bileşikler de kansere ve enflamasyona karşı koruyucu, hücre sağlığının korunmasına yardımcı, kalp-damar sağlığına katkı yapıcı yönleriyle öne çıkıyor. Ayrıca sofralarımızdaki yeşil renk, cildin de en büyük destekleyicisi” diye bilgi veriyor.

Sarı renkle gelen sağlık
Öğünlerimizi sarı renkleriyle süslerken sağlığımızı da koruyan besinler arasında muz, sarı elma, zencefil kökü, limon, ananas, patates, mısır, sarı biber, armut ve zerdaçal yer alıyor. Lutein, zeaksantin içerikleriyle bu besinlerin kansere ve enflamasyona karşı koruyucu, hücre sağlığını destekleyici, kalp-damar sisteminin dostu bir yapısı olduğunu ifade eden Pakize Gizem Akgül, “Ayrıca sarı renkli yiyecekler zihni kuvvetlendiriyor, görmeyi güçlendiriyor ve cilt sağlığını destekliyor” diyor.

Mor renkleriyle dikkat çekenler
Mor renkli yiyeceklerin faydaları deyince akla ilk gelen, bu besinlerin yaşlanma karşıtı oldukları, bilişsel gücü destekledikleri, kan şekerini dengeledikleri ve kalbi korudukları oluyor. İçeriklerindeki antosiyanidin, prosiyanidinler, resveratrol ve hydroksistilbenes sayesinde aynı zamanda bu besinlerin kansere ve enflamasyona karşı koruyucu özellik gösterdiğini de kaydeden Pakize Gizem Akgül, bu renkteki en faydalı yiyecekleri “yaban mersini, kara lahana, patlıcan, siyah incir, siyah zeytin, erik, üzüm, kuru koyu renk meyveler ve şalgam” olarak sıralıyor.

Sarımsak, beyaz renkli besinlerin önde geleni
Tek başına tüketilmese de yemeklerin hem tadını hem de besleyiciliğini artıran beyaz ve kahverengi yiyeceklerin de unutulmaması gerektiğini anlatan Pakize Gizem Akgül, şöyle devam ediyor:

“Hindistan ceviz, çay, tahıllar, tahin, mantarlar, baklagiller, sert kabuklu meyveler, tohumlar, sarımsak, kahve, kakao, soğan ve karnabahar, soframızın kahverengi ve beyaz besinlerini oluşturuyor. Bu besinler allisin, lignanlar, sesamin, tanenler gibi pek çok önemli bileşiği içeriyor. Burada sarımsak, allisin bileşiği ile antibakteriyel etki gösteriyor, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliğinde düşürücü etki yapabiliyor. Sarımsağı ezerek tüketmek içindeki bileşiklerden daha fazla yararlanmayı sağlıyor. Ayrıca soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu. İçerdiği kükürtlü bileşiklerden dolayı kokusu çok sevilmese de özellikle kış mevsiminde havalarda yemeklerinize, salatalarınıza, yoğurtlarınıza bir diş sarımsak ekleyerek daha sağlıklı olabilirsiniz.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum