Bu yerlerin gizemi hala çözülemedi

Bu yerlerin gizemi hala çözülemedi

Bu yerlerin gizemi hala çözülemedi
28 Mayıs 2019 - 12:57

  1. İçine Düşen Her Şeyi Yok Eden Nehir: Shanay Timpishka
Bu nehir amazon ormanlarının derinliklerinde bulunuyor. Ortalama sıcaklığı 27 derecede iken en sıcak ısıya ulaştığında 94 derecelere kadar çıktığı görülebiliyor. Bu nehir kenarında yaşayan küçük memeliler, amfibiler ya da sürüngenler daima nehre düşmektedirler. Nehre düşen bu canlıların kurtulma şansı yok. Çünkü bu sıcaklıkta canlı bir şekilde kaynıyorlar. Bilim adamları ise bu sıcaklığın nedenlerini araştırsa da henüz bir sonuca varamamışlardır.
  1. Zehirli Movile Mağarası
Bu mağara Romanya’da bulunmaktadır. Mağaraya girmek ise yasak, ancak özel izinli kişiler mağaraya girebiliyor. Mağara içerisindeki hava zehirli olduğundan mağarada yaşayan hayvanlar kayalar üzerinde meydana gelen sülfürik köpükleri tüketerek yaşamlarını sürdürebiliyor. Ancak bu hayvanların bu mağaraya nasıl geldikleri ve buraya nasıl adapte olabildikleri ise halen bir sır.

  1. Petrifying Well: Su Her Şeyi Taşa Çeviriyor
Knaresborough’a yakın bir yerde bulunan bu su kaynağına değer her şey belli bir sürenin ardından taşa dönüşmekte. Bunlar içerisinde yapraklar, dallar, ölü hayvanlar bile bulunabiliyor. Eski dönemlerde bu yörede yaşayan insanlar taşa dönüşme korkusu ile bu su kaynağına yaklaşmazlarmış. Sudaki bu gücün şeytandan kaynaklı olduğunu sanırlarmış. İşin en enteresan yönü ise taşlaşma sürecinin çok kısa bir sürede gerçekleşiyor olması. Burada en hızlı oyuncak ayı gibi peluşların taşlaştığı tespit edilmiş. Bunun sebebi ise oyuncaklardaki gözenekli yapı. Oyuncaklar gözenekli yapıları sayesinde tüm suyu emiyor ve suyun içerisindeki mineraller oyuncağın daha hızlı bir şekilde sertleşmesini sağlıyor.
  1. Karachay: Yeryüzünde En Yüksek Seviyedeki Radyoaktiviteye Sahip Göl
Worldwatch Enstitüsü’nün yapmış olduğu bir araştırmaya göre burası dünya üzerinde en çok kirletilen yer olarak tespit edilmiştir. Buraya yakın bir yerde 10 dakika bile beklemek ölümcül radyoaktiflerin solunmasına neden olabilir.
  1. Grüner See: Sualtı Parkı
Eğer Avusturya’da bulunan bu göle gitmek istiyorsanız, zamanlamayı iyi ayarlamanız gerekiyor. Çünkü bu göl farklı zaman dilimlerinde farklı beklentileri olan turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu gölün suyu zümrüt yeşili olduğu için adına Yeşil Göl denilmiştir. Bu göle kış aylarında gitmeyi düşünüyorsanız, sizi bekleyen manzara en fazla 2 metre derinliğe sahip bir göl ve doğal güzelliklerle dolu bir yer olacaktır. Aslında yılın büyük bir bölümünde göl kenarında oturup doğayı seyredebilirsiniz hatta göl üzerinde bulunan küçük köprülerde ya da iskelelerde dolaşabilirsiniz. Ama bahar aylarında buraya gitmek isterseniz, dağlarda bulunan karların erimesi ile birlikte görmüş olduğunuz tablo da tamamen değişecektir. Bu zamanlarda bu göle gelen turistler ise genellikle macerayı seven dalgıçlar oluyor. Mayıs ve Haziran aylarında 12 metre derinliğe ulaşan bu göl, çevresindeki bankları, iskeleyi ve köprüyü yuttuğu için batık bir şehir görüntüsü veriyor. Ancak temmuz ayından itibaren bu gölün suyu tekrar çekilmeye başlıyor.
  1. Dinmeyen Fırtına: Catatumbo Şimşekleri
Dünyada bir benzeri daha bulunmayan bu doğa olayına yöre halkı dinmeyen fırtına ya da catatumbo şimşekleri adını vermişlerdir. Venezuela’da Catatumbo Nehri ve Marakaibo Gölü’nün kesişmiş olduğu yerde meydana gelen bulutların çarpışması neticesinde şimşekler fırtına oluşturmaktadır. Yerden yüksekliği yaklaşık 5 kilometre olan bu şimşek fırtınaları sayesinde bir yıl içerisinde yaklaşık 140 – 160 gece olmak üzere her gece 10 saatten fazla şimşek çakıyor.
 
  1. BIEI: Mavi Gölet
Japonya’nın Hokkaido adasında bulunan bu göl eşsiz bir güzelliğe sahi. Bu gölde mavi rengi çeşitli açılardan gözlemlenebiliyor ve mavi rengin bütün tonlarını görmek mümkün hale geliyor. Etrafında bulunan ağaçların çıkıntılı, kuru ve ince yapıları sayesinde bu mavi göl, Odukça esrarengiz bir görünüm kazanıyor.
  1. Mavi Lav Püskürten Yanardağ: Kawah Ijen
Endonezya’da yer alan Kawah Ijen yanardağı, püskürtmüş olduğu mavi lavlar sayesinde dünyada eşi benzeri bulunmayan bir doğa olayının oluşmasını sağlıyor. Bu yanardağdan püsküren lavların mavi renkte olmasının sebebi ise dünyadaki en büyük asidik krater gölünün burada bulunmasıdır. Bu krater gölü turkuaz renge sahiptir. Toprakta bulunan sülfürik asidin miktarı da oldukça fazla olduğu için çok güzel görüntüler çıkarmış olsa da bölge insanının hayatını da tehlikeye atmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum