Bulut: Çin'den gelen ürünler inceleniyor mu?

Bulut: Çin'den gelen ürünler inceleniyor mu?

Bulut: Çin'den gelen ürünler inceleniyor mu?
15 Şubat 2020 - 08:27

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronovirüsün ithal ürünlerden bulaşma riskini Meclis gündemine taşıdı.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, SARS salgınından beri dünyanın en ölümcül hastalıklarından biri olan koronavirüsü (2019-nCoV) salgınıyla ilgili gelişmelerinkamuoyunda büyük kaygı uyandırdığını bildirdi.
CHP’li Bulut, “Dünya genelinde yaklaşık 50 bine yakın kişinin virüs taşıdığı belirtilirken, salgının Çin’deki boyutunun açıklanandan ve bilinenden daha yaygın olduğu iddia edilmektedir. Salgının başlangıcından itibaren önlem almaya çalışan bazı ülkeler Çin ürünlerinin girişini yasaklamış, hatta bazı ülkeler, Çinlilerin ülkelerine girişine bile yasak getirmiştir” dedi.
Türkiye’nin de sağlık alanındaki önlemlerin yanı sıra Çin’den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici süreyle durdurduğunu kaydeden Bulut, virüsün şu anda cansız ortamda uzun süre kalıcı olmadığı bilindiğini ancak virüsün mutasyona uğramış olabileceği veya uğrayabileceğine dair kuşkuların olduğunu belirtti. Bulut “Türkiye’nin Çin’den ithal ettiği ürünler arasında organik olanlar da mevcuttur. Çin’den ithal edilenler rasında ayçiçeği, pirinç, domates, glikoz şurubu, tütün, kabuklu ve kabuksuz ceviz, zencefil, sarımsak, yer fıstığı, biber, mısır, soya fasulyesi gibi çok sayıda ürün vardır” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum