Bulut’tan Soylu’ya: İstifa edecek misiniz?

Bulut’tan Soylu’ya: İstifa edecek misiniz?

Bulut’tan Soylu’ya: İstifa edecek misiniz?
22 Nisan 2019 - 16:54

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı bir şehit cenazesinde provokatif bir saldırının ve linç girişiminin hedefi olmasını Meclis gündemine taşıdı.
TBMM Başkanlığına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Bulut, Başkent Ankara’daki saldırıda güvenlik güçlerinin müdahalede yetersiz kaldığını, saldırıda bulunulan Kılıçdaroğlu’nun linç edilmekten korumaları tarafından bir eve götürülerek kurtarıldığını bildirdi.  Bulut, Kılıçdaroğlu’nun 2 saat boyunca sığındığı evin taşlanmak hatta yakılmak istendiğini belirterek,  CHP Genel Başkanı’nın daha sonra evin önüne getirilen bir zırhlı araçla evden çıkarılarak bölgeden götürüldüğünü kaydetti.
NEFRET DİLİ SALDIRININ ZEMİNİNİ HAZIRLADI
CHP’li Bulut, “AK Parti ve MHP’nin meydanlarda kullandığı nefret dili, toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran açıklamaları, İçişleri Bakanı olarak bizzat sizin, “CHP’li il başkanlarını şehit cenazelerine almayın” talimatı, yandaş basının iftiralarla Genel Başkanımızı hedef göstermesi bu provokatif saldırının ve linç girişiminin zeminini hazırlamıştır. Saldırı sonrası bu linç girişimine “müessif protesto eylemi”, “mesaj vermek” diyenler de bu suçun ortağı olarak tarihteki yerini almıştır” dedi.
İSTİFA EDECEK MİSİNİZ?
Saldırının Başkent Ankara’da bakanların, milletvekillerinin katıldığı bir cenazede güvenlik zafiyetini de gün yüzüne çıkardığını kaydeden Bulut, İçişleri Bakanı Soylu’ya şu soruları yöneltti: İçişleri Bakanı’nın görevi, “Ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, yurdun iç güvenliği ve asayişi, kamu düzenini ve genel ahlakı, Anayasa'da yazılı hak ve hürriyetleri korumaktır.” Bu çerçevede görev tanımınızın dışına toplumu kutuplaştırmaya yönelik açıklamalarınız nedeniyle vicdanınız rahat mı? İstifa edecek misiniz?
SALDIRGANLAR SİYASİ PARTİLERLE BAĞLANTILI MI?
-Saldırı ile ilgili kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınanların siyasi partilerle bir bağlantısı var mıdır?
-Şehit cenazesi için kaç kolluk gücü görevlendirilmiştir?
-Kolluk güçlerinin saldırıya müdahalede yetersiz kalmasının gerekçesi nedir?
KOLLUK GÜÇLERİ NEDEN MÜDEHALE ETMEDİ?
-Kalabalığı dağıtmak için kolluk güçleri neden beklemiş ve müdahale edilmemiştir?
-Şehit cenazesinde provokasyon olacağına yönelik herhangi bir istihbarat alınmış mıdır? Böyle bir saldırı olabileceği neden öngörülmemiştir?
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum