'Çağla'nın öldürülmesini zamanaşımına uğratmayın'

Kadınlar Konseyi, faili meçhul kadın cinayetlerinin aydınlığa kavuşturulmasını istedi

'Çağla'nın öldürülmesini zamanaşımına uğratmayın'

Kadınlar Konseyi, faili meçhul kadın cinayetlerinin aydınlığa kavuşturulmasını istedi

'Çağla'nın öldürülmesini zamanaşımına uğratmayın'
02 Haziran 2020 - 13:26

Pelin ERKOCU

ADANA(GÜNAYDIN)-Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube Başkanı Av. Meryem Türktekin, 20 yıl önce vahşice öldürülen ve failleri bir türlü bulunamayan Çağla Tualtay ile ilgili dava dosyasının zamanaşımı süresinin dolmak üzere olduğuna dikkat çekerek, ‘Tecavüz ve taciz sonucu vahşice katledilmiş kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın faili meçhul dosyalarının aydınlığa kavuşturulmasını, zamanaşımına uğratılmamasını istiyoruz’dedi.

‘KATİLLERİ ARAMIZDA DOLAŞIYOR OLABİLİR’

Çağla Tualtay 5 Haziran 2000’de okuldan eve döndü, boğazı kesilerek öldürüldü. Hande Çinkitaş; 4 Ocak 2001’de evde tecavüz edilip, boğazı kesilip, bıçaklanarak katledildi. Gizem Sel, 26 Kasım 2003’te bayram ziyaretine gitti. Tecavüz edilip, boğularak öldürülmüş halde bulundu. Damla Çelik; bir bayram günü 2 Şubat 2004’te Avcılar’da tecavüze uğradı, iple boğularak öldürülmüş halde cesedi yolda bulundu. Nigar Kevser Şahin; 26 Mart 2006’da arkadaşına gitti, yakılarak öldürülmüş halde, cesedi bir çöp konteynırında bulundu. Öldürüldükleri tarihte; Gizem henüz 10 yaşında, Hande, Nigar ve Damla 12 yaşında, Çağla ise 15 yaşında idi.
'ÇAĞLA’NIN DOSYASI ZAMANAŞIMINA UĞRAMASIN'

Av. Türktekin, Çağla Tuğaltay'ın öldürülmesiyle ilgili dosyanın bu hafta zamanaşımı süresinin dolması gerekçesiyle kapatma kararı verilebileceğin söyledi. Av.Türktekin, kadına yönelik işlenen cinayetlerde zamanaşımlarının kaldırılmasını isteyerek, "Kadına şiddetle, işlenen cinayet dosyalarında; ya zamanaşımı gerekçesiyle kapatma kararı verilmeyeceği yasalaştırılmalı ya da bu tür dosyalarda şüpheli olabileceği düşünülen herkesin Cumhuriyet Savcısı huzurunda ifadesi alınmalı. En azından böylece 20 yıl sona ermeden failin ifadesi alınabilirse, zamanaşımı süresi kesilmiş olacağından 30 yıla çıkacaktır"dedi.

Çağla ile aynı acı kaderi paylaşan, vahşice  katledilen diğer kızlarımızın dosyalarının da zamanaşımı akıbetine uğramaması için uyarıda bulunan Av. Türktekin, şunları söyledi:

"Bu dosyalarda zamanaşımı nedeniyle takipsizlik kararı verilmesi kamu vicdanı sızlatır; zira bu tür vahşet olaylarında, ateş sadece düştüğü yeri yakmaz, tüm toplumu yakar, bu dosyalar toplumsal travmalara ve toplumsal davranış değişikliklerine neden olmuş önemli dosyalardır, zamanaşımına uğratılmaması gerekir."

'FAİLLERE CEZASIZLIK ZIRHI TANINMASIN'

Eskiden çocuklarımızı mahallede yalnız kalmış herkese yardıma gönderebilirken, artık yakın komşularımıza ve akrabalarımıza bile gönderemeyen bir topluma dönüştüğümüze dikkat çeken Av.Türktekin, ülkemizde kadına şiddetin, ağır insan hakları ihlali boyutuna ulaştığını, şiddet mağduru bir çok kadının, şikayet etmesine rağmen kısa süre içerisinde yeterli ve gerekli tedbirler alınamadığı için korunamadığını belirtti.

Av. Meryem Türktekin,ceza kanunlarında bu suçlar yönünden de zamanaşımı süreleri öngörülmüş ise de, AHİM kararları  dikkate alınarak bu sürelerin faillere cezasızlık zırhı tanınmayacak şekilde uygulanması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu dosyalardaki tüm deliller, günümüz teknolojik koşullarında yeniden incelenip değerlendirilmeli, bu dosyalar zamanaşımına uğratılmamalı. AHİM kararlarını dikkate aldığımızda da, iç hukukta düzenlenen zamanaşımı kurallarının mutlak olarak uygulanmamasının AİHS’in 7. Md.’sini ve zamanaşımı ile ilgili mevzuat hükümlerinin ruhunu ihlal etmediğini görmekteyiz. Zira, salt bedenin bulunmuş olması eylemin tamamlandığı ve zamanaşımı süresinin başlatılması gerektiği anlamında yorumlanmamalı; kişinin nerede, nasıl, kimler tarafından, kimlerin verdiği emir ve talimatlar çerçevesinde öldürüldüğünün de bilinmesi gerekir." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum