Canlı yayında cinayete 2 müebbet verildi

Katil zanlısı 2 arkadaş dava boyunca birbirlerini suçladı, ancak ceza almaktan kurtulamadılar

Canlı yayında cinayete 2 müebbet verildi

Katil zanlısı 2 arkadaş dava boyunca birbirlerini suçladı, ancak ceza almaktan kurtulamadılar

Canlı yayında cinayete 2 müebbet verildi
13 Haziran 2019 - 08:35

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’nın Levent Mahallesi'nde, 14 Aralık 2017'de barda bodyguardlık yapan Özkan Çelik’i cep telefonuyla canlı yayın yaparken tabancayla öldürdükten sonra cesedini yaktıkları iddia edilen 2 kişi müebbet hapis cezasına mahkum edildi.
Adana 4.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına sanıklar Sercan Duman (29) ve Doğuş Demirci (19), müştekiler Nursel Gül Çelik, Ali Çelik ile tarafların avukatları katıldı. Dava dosyasında araştırılacak husus kalmaması üzerine mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, mütalaasında, sanıklardan Sercan Duman’ın Özkan Çelik’e borçlu olduğu, Çelik’in de kardeşi Uğur Çelik’in alacaklısı olduğu 295 bin liralık senet düzenlediğini belirtti.  Sanık Duman’ın senet bedellerini ödemek istemediğini, Çelik’in de ödemesi için Duman’ı sıkıştırdığını mütalaasında ifade eden Savcı, Duman’ın arkadaşı Doğuş Demirci ile birlikte Özkan Çelik’i öldürmek için plan yaptıklarını kaydetti. Plan gereği sanık Duman’ın yanında arkadaşı Demirci ile birlikte kendisini bekleyen Çelik’in yanına gittiklerini belirten Savcı, “Maktül Özkan Çelik’in kullandığı araca binen sanık Sercan’ın yönlendirmesiyle üniversite tarafına doğru gittikleri, yolda giderken Özkan’ın, Sercan’a, ‘Paramı almaya gidiyoruz değil mi?’ dediği, Sercan’ın da ‘Tamam paranı vereceğim’ dediği, araçla ıssız bir yere gittiklerinde Sercan’ın Özkan’a ‘Sen aracı yavaş kullanıyorsun, ben süreyim’ demesi üzerine Özkan’ın aracın ön sağ koltuğuna geçip telefonuyla ilgilendiği sırada Sercan kafasına doğru tabancayla ateş ederek öldürdüğü anlaşılmıştır. Daha sonra aracı Doğuş Demirci’nin kullandığı ve Özkan’ın cesedini bagaja koydukları, ölüm olayını gizlemek için de benzin alıp ıssız bir yerde cesedi bagajdan çıkartıp yol kenarında yakıp olay yerinden ayrıldıkları  tüm dosya kapsamında anlaşılmıştır” dedi. Savcı, her iki sanığın da ‘Tasarlayarak adam öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi.
Daha sonra taraflara esas hakkındaki mütalaaya karşı söz hakkı verildi. Müştekiler Ali ve N.Gül Çelik sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi.
Son savunmalarını yapan sanıklar yine birbirlerini suçladı. Kuyumculuk yapan sanıklardan Sercan Duman, suçlamayı kabul etmedi. Özkan Çelik’i öldürmesini gerektirecek herhangi bir nedeninin bulunmadığını iddia eden Duman, cinayeti arkadaşı Doğum Demirci’nin işlediğini öne sürerek, “Planlama ve tasarlama söz konusu değildir. Özkan kendisi beni arayıp buluşmak istemiştir.  Borcumla ilgili senetleri de zamanında ödemekteydim. Ben öldürmedim” diyerek beraatini istedi.
Doğuş Demirci de, öldürülen Özkan Çelik’i tanımadığını söyledi. Olay günü arkadaşı Duman’ın ‘kızlarla buluşacağız’ diyerek kendisini çağırdığını ifade eden Demirci, “Böyle bir öldürme eylemini gerçekleştireceğinden benim haberim yoktu.  Ölenle benim alıp veremediğim de yoktur.  Bu nedenle ben öldürmedim. Öldürmemi gerektirecek bir neden de yoktur. Ayrıca, bir insan tanımadığı bir başka insanı neden öldürsün?” diyerek beraatini talep etti.
Mahkeme heyeti, her iki sanığı da ‘Kasten insan öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezasına mahkum edip tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Cezada indirim yapılmadı.
/////kutu//////
 
 
 
 
 
'BEN BU ADAMI ÖLDÜRECEĞİM'
Mübbet hapis cezasına mahkum edilen Duman ve Demirci davanın ilk duruşmasında da birbirlerini suçlamıştı. Lise öğrencisi Demirci, ilk celsede yaptığı savunmasında, diğer sanık Duman’ı kuyumculuk yapmasından dolayı tanıdığını söyledi. Olay günü Duman’ın isteği üzerine buluştuklarını belirten Demirci, “Sercan, akşamleyin kız arkadaşı ile buluşacağını, yanında da arkadaşının başka bir kız getireceğini söyleyerek ‘sen de gel kızla tanışırsın’ dedi. Özkan Çelik aracı ile bizi bekliyordu. Araca binip üniversite yoluna doğru hareket ettik. Yolda, Özkan, Sercan’a ‘paramı almaya gidiyoruz değil mi? Kaç aydır paramı vermiyorsun’ dedi. Sercan da, parayı almaya gittiklerini söyledi. Bir ara Sercan bana dönerek, Özkan’ın duyabileceği şekilde ‘Ben bu adamı öldüreceğim’ lafını söyledi. Hepimiz bu lafa güldük. Şaka niyetine söylediğini düşündüm” dedi.
'SENİ DE ÖLDÜRÜRÜM'
Bir petrol istasyonunda yakıt almak için durduklarını ifade eden Demirci, bir barda bodyguardlık yapan Özkan Çelik'in arkadaşı Duman tarafından öldürülmesini de şöyle anlattı: 
“20 liralık yakıt aldıktan sonra yolumuza devam ettik. Sercan ile Özkan aralarında kız arkadaşları konusunda konuşmaya başladı. Bu sırada Sercan’a telefon geldi. Özkan’a aracı geri döndürmesini söyledi ve ‘Sen aracı hızlı kullanamıyorsun, ben direksiyona geçeyim’ dedi. Bunun üzerine Özkan, şoför koltuğundan kalkıp sağ ön koltuğa geçti. Sercan da şoför koltuğuna oturmak için kapıyı açtıktan sonra tabancasını çıkartarak telefonundan bir şeye bakan Özkan’ın başının sol yanına doğru 15-20 santimetreden ateş etti. Ateş edilmesi üzerine kendimi aracın dışına attım, ‘Sen ne yapıyorsun?’ diye tepki gösterdim. O da ‘Benim bu adama borcum vardı’ dedikten sonra tabancayı benim sırtıma dayayarak ‘Ben bu adamı öldürdüm, kaçmaya kalkarsan seni de öldürürüm, benim kaybedecek bir şeyim kalmadı’ diyerek beni tehdit etti. Cesedi bagaja koyduktan sonra Domuzçiftliği tarafına gittik. Bana, ‘Sen hiç bir şey yapmadın, ben zaten sonradan gidip teslim olacağım, sana bir şey olmaz’ diyerek beni sakinleştirmeye çalıştı. Aracı durdurup, zorla cesedi taşımasında yardımcı olmamı istedi. Cesedi birkaç metre taşıdık. Bana ‘sen arabaya geç çalıştır’ dedi. Kaçmak istedim, ancak direksiyonu kilitlemişti. Bu sırada cesedin ateş aldığını gördüm. Yanıma geldi, aracı çalıştıramayınca bir taksi çağırdı. Giderken bana,’Bu olaydan kimseye bahsetme, eğer aileni ve kendini seviyorsan kimseye söylemeyeceksin’ dedi. Eve gittiğimizde sabaha kadar uyuyamadım. Sabah okuluma gittiğimde, olayı birilerine anlatmak istedim. Ancak, Sercan’ın tehditi aklıma gelince korktum. Daha sonra babam telefonla beni aradı eve polislerin geldiğini söyledi. Eve gidip, durumu polislere olduğu gibi anlattım. Olayla ilgim ve alakam yoktur.”
'ALTINLARI BOZDUR VER'
Kuyumculuk yapan sanık Sercan Duman ise cinayeti diğer sanık Demirci'nin işlediğini iddia etti. Duman, öldürülen Özkan’ın kendisine 300-350 gram karşılığı altın edecek para verdiğini, bununla altın alım satımı işi yaptıklarını söyledi. Özkan’ın oto yedek parça işi ile uğraşan Serdar Kaygısız’a 20 bin 725 dolar borç para verdiğini ifade eden Duman, “Ben kefil oldum. Serdar borcunu faizi ile ödedi. Serdar 50 bin lira daha faizle Özkan’dan borç aldı. Ben yine kefil oldum. 180 bin liralık senetlere imza attım. Serdar bir kısmını ödemişti. Olaydan önce Özkan, işyerime gelerek araba alacağını, 54 bin liraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de paramın olmadığını söyledim. Tekrar benden para talebinde bulundu. Ben de, ‘Sana borcum yok, ne parası’ karşılığını verdim, o da bana ‘Senetleri babana götürür verir tahsil ederim, paran yoksa altınlarını bozdur bana ver’ dedi, ben de veremeyeceğimi söyledim. Babamdan alacağını ifade etti” dedi.
'DOĞUŞ, CANLI YAYIN YAPARKEN ATEŞ ETTİ'
Olay günü Özkan’ın kendisini arayıp 125 bin lira parayı hazır etmesini isteyerek buluşma teklifinde bulunduğunu belirten Duman, cinayet anını şöyle anlattı: 
“Arkadaşım Doğuş Demirci de işyerime gelip gittiğinden Özkan’ı tanıyordu. Ben buluşmadan önce Özkan ile telefonla görüştüğümde sinirlendiğimden dolayı Doğuş, ‘Senin moralin bozuk, bu nedenle tabancanı bana ver, olumsuz şeyler yapabilirsin’ dedi. Ben de o anki sinir ve gerginlikten dolayı bu işin önünü ardını düşünmeden ruhsatlı tabancamı verdim. Özkan, araçla gelip bizi aldı. Para konusunu konuşmak üzere buluşmuştuk. Telefonu çaldı. Bana ‘Aracı sen kullan’ dedi. Direksiyona geçtim. Seyir halinde iken Özkan, cep telefonunda instagramdan canlı yayın yapmaya başladı. Bu canlı yayında Mehmet adlı bir arkadaşı ile görüşme yapmış olup görüştüğü bu kişiye de beni kast ederek ‘Bu adama dikkat et’ dedi. Mehmet isimli şahıs da ‘Yanlış bir şey varsa gereğini yaparım’ diye mesaj gönderdi. Daha sonrasında canlı yayınına giren kadın yayını takibe başladı. Özkan, benden bu kadının adını aklımda tutmamı istedi. Ben telefondaki kullanıcının adına baktığım sırada bir anda silahın ateş alması sonucu Özkan vuruldu. Üzerime doğru yığıldı. Panikle Doğuş'a ‘Ne yaptın’ diye bağırdım. O da ‘Ben ne yaptım abi’ diye karşılık verdi. Daha sonra ıssız bir yerde aracı durdurdum. Cesedi, beraber aracın bagajına koyduk. Aracın ön camında kan izleri bulunduğundan dolayı bir petrol istasyonuna gidip araç içerisinde bulunan ıslak mendil ile aracın cam ve içerisindeki kanları Doğuş ile beraber temizledik. Daha sonra Doğuş, ‘aracın içerisinde bir sürü delil var en iyisi yakalım’ dedi. 1.5 litrelik su alıp içtikten sonra şişeye 5 liralık benzin aldım. Geldiğimiz yerde Doğuş'la beraber Özkan’ı bagajdan indirdik.Doğuş,benzinlikten almış olduğumuz benzini Özkan’ın üzerine döktü, üzerine ambalaj köpüklerini de koyarak köpüğü tutuşturdu ve ceset alev aldı. Aracı çalıştırmak istedim ancak çalışmadı, bunun üzerine Doğuş, bana Özkan’ın bu aracı kiralamış olabileceğini, instagramdan da canlı yayında olayların görüldüğünü, bundan dolayı kiralayan firmanın aracın sistemine müdahale ettiğini söylemesi üzerine oradan birlikte uzaklaşmaya başladık. Tanıdığım taksiciyi arayıp bizi almasını istedim. Yaşadığımız olayın paniğinden dolayı kolluk görevlilerine gitmedik. Öldürme olayına karışmadım. “
'EŞİMİN 400 BİN LİRA ALACAĞI VARDI'
Öldürülen Özkan Çelik’in eşi Suna Çelik, eşinin olaydan önce babasına ait 300 bin lira parayı sanık Sercan’a verdiğini kendisine söylediğini belirtti. Çelik, “Eşimin bana dediği kadrıyla iki yıldır eşim Sercan ile iki iş yapıyormuş. Bu iş karşılığı da Sercan eşime 100 bin lira verecekmiş. Toplamda eşimin Sercan’dan 400 bin lira alacağı bulunmaktaydı” diyerek sanıktan şikayetçi oldu. 
Ali Çelik de, öldürülen oğlunun sanık Sercan ile altın alım satım işi yaptığını, bu nedenle Sercan’a 300 bin lira para verdiğini söyledi. Baba Çelik, oğlumun öldürülmenden dolayı her iki sanıktan, para konusunda da Sercan’dan şikayetçi olduğunu söyledi. Anne Sune Çelik de, sanıklardan şikayetçi oldu.
'CANLI YAYINA KATILDIM'
Daha sonra tanıklar dinlendi. Öldürülen Özkan Çelik’in öldürülürken canlı yayın yaptığı Mehmet Diler, sanıklardan Sercan Duman’ı tanıdığını Doğuş Demirci’yi ise tanımadığını söyledi. Olayın olduğu saatlerde Özkan’ın instagram üzerinden canlı yayın yaptığını ifade eden Diler, “Ben de bu yayına katıldım. Bana instagram üzerinden Sercan Duman'ı göstererek ‘Bu adamı tanıyor musun?’ diye sordu. Ben de tanıdığımı belli edecek şekilde telefonlarda kullanılan el işareti gönderdim. Bu canlı yayın sırasında da araçla gidilmekteydi. Benim canlı yayına katıldığım esnada aracı Sercan Duman kullanmaktaydı, Özkan ise sağ ön koltukta oturup canlı yayını yapıyordu. Araçla gittiklerinden dolayı daha fazla muhabbet etmeyip yayından çıktım. Araçta Özkan ve Sercan Duman dışında kimseyi görmedim, aracın sadece tavan lambası yanıyordu, onun dışında çok karanlık bir görüntü ortamı vardı” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum