Çekem: Resim benim yaşam tarzım

Ünlü ressam Meftune Çekem'in 75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki resim sergisi sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Çekem kendisini yalnız bırakmayan dostlarına ve sanatseverlere teşekkür etti

Çekem: Resim benim yaşam tarzım

Ünlü ressam Meftune Çekem'in 75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki resim sergisi sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Çekem kendisini yalnız bırakmayan dostlarına ve sanatseverlere teşekkür etti

Çekem: Resim benim yaşam tarzım
17 Eylül 2019 - 08:15

 
HAYDAR ŞENGÜL
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Ünlü ressam Meftune Çekem, birbirinden değerli eserlerini Adanalı sanatseverlerle buluşturdu. 75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki resim sergisi yoğun ilgi gören Çekem, resmin kendisi için bir yaşam tarzı olduğunu söyledi. 9 gün sürecek resim sergisini sanat severlerin beğenisine sunmanın gururunu yaşadığını anlatan Çekem, kendisini yalnız bırakmayan dostlarına ve sanatseverlere teşekkür etti. Gösterilen yoğun ilginin kendisini duygulandırdığını anlatan ressam Çeken, sanat çalışmalarına bundan sonra da aralıksız devam edeceğini vurguladı. Sergiye hayran kalan sanatseverler, ressam Çeken'e bundan sonraki sanat yaşamında başarılar dilediler. Bu arada, sergiye gitarları ve kemanı ile katılan genç sanatçılar da birbirinden güzel eserleriyle sergiye farklı bir anlam kazandırdılar.
 
SANATA GÖSTERİLEN İLGİ DÜNYAYI AYDINLATIR
 
Bir birinden başarılı çalışmalara imza atan Ressam Meftune Çekem,  gösterilen ilgiden son derece memnun olduğunu belirtirken, "Sanata gösterilen ilgi gelişen dünyamız için bir aydınlanma olacaktır." dedi.
Çekem, "Resim benim için bir yaşam tarzıdır. Duygularımı, düşüncelerimi en güzel resimle ifade edebiliyorum. Uzun çalışmalardan sonra geliştirdiğim tekniği anlatmam gerekirse;  ıspatulayla dokulu çalışmayı  seviyorum. Bu tarz çalışma  en güzel eski bina ve kapılarda kendini gösteriyor." diye konuştu.
 
HER İNSANIN BAŞARI ÖYKÜSÜ VAR
 
Ressam Meftune Çekem yapığı resimlerde  özgün çizgileriyle modern resminde sanatseverlerin ruhuna dokunuyor. Bunu yaparken severek yapmanın önemine değinen Çekem ruhun sanatla buluşmasında ortaya böyle güzel çalışmalar çıkıyor.
Çekem, "Yaşa bakmaksızın her insanın yeteneğini ortaya sunacağı bir başarı öyküsü vardır. Bugün gençlere başarılı olmanın sırrını sabırlı ,inançlı olmaları yatıyor. Bunu başarmaları halinde başarılı isimlerin çıkacağı söylemek istiyorum. Gençler için sanatın bir ışık olacağını bir yol göstericisi olacağını geleceklerini ve ülkelerini aydınlatan çağdaş toplum olmanın yolunu da açmış olacaklarını söylüyorum. Başarının sırrı yetenekli olmanın dışında çak çalışmak ve sabırlı olmaktan geçiyor." şeklinde konuştu.
 
RESME TALEP ARTIYOR
 
Ressam  Meftune Çekem, "Sabırla ve inançla yapılan çalışmaları ile dünya çapında bir sanatçı bile olabilirsiniz. Dedi
Çekem şunları söyledi, "Ama iş bunlarla sınırlı kalmıyor tabii ki  de kalmıyor. Her şeyden önce  özgün olmak şart. Sabırlı, inançlı ve sürekliliği olması gerekiyor. Bütün bu unsurları bünyesinde barındıran kişiler başarıya  ulaşması içten bile değildir.  Son yıllarda modern resimlere olan talebin giderek artması gelecek nesillere bir umut ışığı olacaktır diye düşünüyorum."
 
SERGİYE YOĞUN İLGİ
 
1947 İzmir doğumlu olan ve eğitimini İzmir’de tamamlayan Meftune Çekem, 1970-2000 yılları arasında kendi moda evini açmış. 2000 yılından sonra Adana’da Mustafa Dulda atölyesinde akademik eğitim almış. 2008 yılından itibaren Pii Art atölyesinde Ressam Akademisyen Serap Özergin ile çalışmalarına devam ediyor. Ressamlar Derneği ve Gesam Üyesi ressam Meftune Çekem 2010 yılında Kız Lisesi’nde, 2016 yılında AÇS de aynı yıl Avustralya Melbourne’de sergilerini gerçekleştirdi. 2019 yılı  75. Yıl Sanat Galerisi’nde resim sergisini sanat severlere buluşturan ve 9 gün sürecek olan Resim sergisi sanat severlerin beğenisine sunuluyor.  
 
 ÇALIŞMALARINI HASTANEYE BAĞIŞLADI
 
Yeni açılan bir hastanenin  bölümlerinin  duvarlarına, asılması için yapmış olduğu  tabloları bağışlayan Ressam Meftune Çekem ,hastanede yatan hastaların ve çalışanların görsel anlamda rahatlamaları sağlamak amacıyla hastane  duvarlarına astırmıştı ve hastane  duvarlarına  ayrı bir güzellik kazandırmıştı.
Başarılı Ressam Meftune Çekem  çalışmalarına bir yenisi ekleyerek 75. Yıl Sanat Galesinde açmış olduğu yeni resim sergisinde çalışmaları hakkında gelen konuklarına bilgi aktardı.
Gelen konuklarıyla tek tek ilgilenen Ressam Meftune Çekem gösterilen ilgiden oldukça memnun oldu. Çekem, “Değerli tablolarına bakarken hiç sıkılmayacaklar değer veren ellerde olması beni ayrıca memnun ediyor.” ifadesini kullandı.
Sanat galerisinde 45'e yakın eserini sanatseverlerle paylaşan Meftune Çekem 9 gün sürecek olan sergiye tüm Adanalıları davet etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum