Cesedi bulunamadı ama aile üyeleri müebbet ile yargılanıyor

Cesedi bulunamadı ama aile üyeleri müebbet ile yargılanıyor

Cesedi bulunamadı ama aile üyeleri müebbet ile yargılanıyor
15 Ekim 2019 - 09:18

Adana’da 10 yıl önce kaybolan engelli 38 yaşındaki Şahize Akibaz’ı öldürdükleri iddia edilen kızın babası, üvey annesi ve amcası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle yargılanmaya başladı.
Adana 4.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya öldürüldüğü iddia edilen ancak henüz cesedi bulunamayan Şahize Akibaz’ın tutuksuz babası Kasım ve amcası Ahmet Akibaz ile sanık avukatları geldi. Üvey anne Çiçek Hasar'ın ise gelmediği duruşmada baba Kasım Akibaz, suçlamayı kabul etmedi, çocuklarının iftirasına uğradığını söyledi. Çobanlık yaptığını belirten Akibaz, 2009 yılında eve geldiğinde nikahsız eşi Çiçek’in kızı Şahize’nin eve gelmediğini söylediğini bunun üzerine jandarma karakoluna gidip kızının kaybolduğunu bildirdiğini söyledi. Kızını tüm aramalara rağmen bulamadığını ayrıca Cumhuriyet Savcılığı’na da bilgi verdiğini ifade eden Akibaz, “Ben engelli olan kızımı öldürmüş değilim. Öldürecek olsaydım kızımın o yaşa kadar yaşamasını dahi beklemezdim. Diğer sanık Çiçek de elinden geldiğince Şahize’ye bakan bir kişiydi. Onun da bir şey yaptığını zannetmiyorum. Çocuklarım benim üzerime bu olayla ilgili iftira atmışlardır. Ben kayıp kızımı elimden geldiğince aradım, ancak kendisine ulaşamadım” diyerek beraatini istedi.
Amca Ahmet Akibaz ise, oğlunun 2005’de şehit olduğunu ifade ederek, “Ben evlat acısı yaşamış birisiyim, bu nedenle yeğenim olan Şahize Akibaz’ı öldürecek veya bu eyleme katılacak durumum yoktur. Ayrıca, Şahize kaybolduktan sonra kendisini hem Adana hem de Ceyhan ve çevresinde aradık. Kendisine ulaşamadık. İtfiraya uğradık” dedi.
Sanık Kasım Akibaz’ın tanık olan kızları Nurcan ve Fatma Akibaz mahkemede tanıklık yapmayacaklarını söyledi.
Sanık Ahmet Akibaz’ın avukatı, sanıklar hakkında ‘insan öldürme’ iddiası ile dava açılmasına rağmen ortada öldürüldüğü iddia edilen Şahize Akibaz’a ilişkin ceset ya da herhangi bir bulgu bulunmadığını söyledi. Yapılan kazı çalışmasında elde edilen kemiklerin ise suç tarihinden çok öncesine ait kişilere ait olduğunu ve sanık Kasım Akibaz ile akrabalık bağı bulunmadığının Adli Tıp raporu ile belirtildiğini ifade ederek müvekkilinin beraatini talep etti.
Mahkeme heyeti, sanıkların yurt dışına çıkış yasaklarının devamına ve 2009 yılı içinde 25-30 yaşları arasında kimliği belirlenemeyen bir kadına ait ceset bulunup bulunmadığının araştırılmasını, bulunduğu taktirde bu kişiye ait eşkal bilgileri ve varsa görüntülerinin, defnedilmiş ise nereye defnedildiği konusunda bilgi verilmesi için Adana, Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılıklarına, emniyet müdürlüklerine, jandarma komutanlıklarına ve Adana Adli Tıp Kurumu’na yazı yazılmasına karar verdi. Sanık Çiçek Hasar ile tanıkların zorla getirilmesine de karar veren heyet, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum