Cezaevinde tabure ve karpuzla adam öldürdü

Başka suçtan hükümlü katil zanlısı akıl hastası çıkınca, katılmadığı ilk duruşmada tahliye edildi.

Cezaevinde tabure ve karpuzla adam öldürdü

Başka suçtan hükümlü katil zanlısı akıl hastası çıkınca, katılmadığı ilk duruşmada tahliye edildi.

 Cezaevinde tabure ve karpuzla adam öldürdü
13 Şubat 2018 - 08:37

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)- Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü İrfan Sevim’i sesli nefes alıp vermesinden dolayı tabure, çekpas ve karpuzla vurarak öldürdüğü iddia edilen Yunus Emre Çalışkan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle yargılanmaya başladı.

Adana E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olan İrfan Sevim (33) 23 Haziran 2017’de sabah infaz koruma memurları tarafından koğuşta yerde yatar halde bulundu. Sağlık memurlarının yaptığı müdahaleye rağmen kurtarılarak öldü. Koğuşta kalanların alınan ifadelerinde Sevim’i hükümlülerden Yunus Emre Çalışkan’ın tabure, çekpas ve karpuzla vurarak öldürdüğünü söylemeleri üzerine Çalışkan tutuklandı ve hakkında ‘Beden bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten öldürme’ suçundan dava açıldı. Adana 7.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına sanık Yunus Emre Çalışkan cezaevi aracılığıyla duruşmaya katılmayacağını bildirdiği için gelmedi. Sanık Çalışkan’ın avukatının katıldığı duruşmada tanıklar dinlendi. Tanık Serkan Direybatoğulları başka suçtan tutuklu bulunduğu Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile dinlendi. Olayın meydana geldiği koğuşta 5 kişi olduklarını ifade eden Direybatoğulları, tanık olduğu cezaevindeki öldürme olayını şöyle anlattı:

O GECEYİ ANLATTI

“Gece 23.00 ‘de İrfan boğazından ses çıkardı. Yunus Emre’de ona kızıp, tabure ile İrfan’a vurmaya başladı. Aralarken bana da tokat vurdu, ‘Eğer bir şey anlatırsan seni de öldürürüm’ dedi.  İrfan’ı yerden alıp yatağına yatırdım. Osırada İrfan kustu. Bu kez Yunus Emre, kızıp çekpas ile dövdü. Gece 00.00’da cezaevi bize karpuz vermişti.  Karpuzu da alıp İrfan’ın kafasında kırdı.  Ben İrfan’ın üzerini değiştirip yatağına yatırdım.  Aldığım ilacın etkisiyle yattım. Sabah kalktığımda İrfan’ı yerde yatar vaziyette gördüm. Uyuduğunu sandım. Ağzından ve kulağından kan geliyordu. Gardiyanlar saat 07.00’de kapıyı açmaya geldiklerinde kendimi dışarı atıp durumu memurlara anlattım.  Gece İrfan yatarken nefes alıp veriyordu. “

‘GÖRMEDİK’

İnfaz koruma baş memuru ve memurlar da, sabah kapıyı açtıklarında İrfan Sevim’i yerde yatarken gördüklerini, olayı görmediklerini, olayın nasıl olduğunu koğuşta kalan diğer mahkumların kendilerine anlattığını söyledi.

Mahkeme savcısı, sanığın kaçma şüphesi bulunduğundan tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Sanık avukatı da, müvekkili duruşmada hazır olduğunda ayrıntılı savunma yapacaklarını, tutuklama şartlarını oluşmadığını belirterek tahliyesini talep etti.

TAHLİYE OLDU

Mahkeme heyeti, suç tarihinde akıl hastası olduğu belirlenen sanık Çalışkan’ı üzerine atılı eylemi gerçekleştirdiği konusunda deliller bulunmakla birlikte tutuklamanın bir tedbir oluşunu dikkate alarak tahliye etti.  Duruşma, sanığın kısmi ya da tam akıl hastası olup olmadığının belirlenmesi için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Bakanlığından rapor aldırılması ve başka suçtan hükümlü sanığın duruşmada hazır edilmesine karar vererek  25 Nisan’a erteledi.