CHP İL ÖRGÜTÜ KARAİSALI'DA

CHP İL ÖRGÜTÜ KARAİSALI'DA

CHP İL ÖRGÜTÜ KARAİSALI'DA
02 Mart 2021 - 09:30

ADANA(GÜNAYDIN)

CHP İl Örgütü, İl Başkanı Mehmet Çelebi öncülüğünde ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Karaisalı’da İlçe Başkanı Mustafa Eren ve yönetimini ilçe binasında ziyaret eden Çelebi, parti çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
İlçe başkanlığı ziyaretinin ardından, üyelerinin de katılım sağladığı toplantıda Karaisalı örgütüne hitap eden Çelebi, önümüzdeki dönemlerdeki çalışma planları, örgütlenme modeli, parti içi birlik beraberlik ve parti disiplini konularında ilçe örgütlerinden beklentilerini anlattı. Ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerin de yapıldığı toplantı sonrası Mehmet Çelebi, Karaisalı sokaklarında vatandaşlarla ve ilçe esnafı ile bir araya geldi.

SOSYAL DEVLETİ UNUTANLARI VATANDAŞ UNUTMAYACAK!
Adana’yı ilçe ilçe gezerek vatandaşların sorunlarını yerinde dinleyen CHP İl Başkanı, gittiği her yerde partisinin çözüm önerilerini anlatıyor. Karaisalı’da esnaf gezisi programına geniş bir zaman ayıran Çelebi, esnafın sorunlarının çözümsüz olmadığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu.
 ‘’Küresel çapta etkisini sürdüren salgının, ülkemizde en çok etkilediği kesimlerden biri şüphesiz esnafımız. Ciddi bir gelir kaybı yaşayan esnaflarımız, bırakın para kazanmayı kira, elektrik, su, doğalgaz faturalarını bile ödeyemez duruma geldi. Birçok esnaf gelirlerinin sadece işçilik giderlerini karşıladığını belirtiyor. Borçlarını kapatmak için daha yüksek faizli kredilerle günü kurtarmaya çalışıyorlar. Yarınlarından ise oldukça umutsuzlar. Çünkü devleti yanlarında göremiyorlar, esnaf için bugüne kadar açıklanan destekler devede kulak bile değil. Üç ay süreli kira yardımları aylık 500-750 tl arasında ve bir kısım esnafa yapıldı. Türkiye’de böyle bir kira var mı? Esnafımız binlerce hatta on binlerce tl kira ödüyor. Bunun adına kira desteği demek mümkün mü? Gelir kaybı yaşayan esnafa verilen destek önceki yıl cirosu ile bu yıl cirosu arasındaki kaybın %3’ü oranında yapılıyor. Yani bu salgın döneminde 100 bin tl kaybı olan bir esnaf devletten 3 bin tl destek alacak, tabi bu da bazı şartlara bağlı. Salgınla mücadele eden diğer ülkelerde, esnafın kayıpları %50-60 oranında telafi ediliyor. Almanya’da bu rakam %75, yani 100 bin tl kaybı olan vatandaş devletten 75 bin tl destek alıyor. Kirasını, işçi giderlerini, faturalarını ödüyor. Ailesini geçindirmeye devam ediyor. Belki kar etmiyor ama yaşantısını kimseye el avuç açmadan, bankaya borçlanmadan, yüzünü öne eğmeden devam ettirebiliyor. Bizim vatandaşımız bunları hak etmiyor mu? Elbette hak ediyor. Peki imkanımız yok mu? O da var, sadece siyasal iktidar tercihlerini vatandaştan yana kullanmıyor. Vatandaşlarımız kendisini unutanları, yoksulluğa terk edenleri unutmayacak.’’
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum