CHP’li Bulut: Yerli ilaç aldatmacadır

CHP’li Bulut: Yerli ilaç aldatmacadır

CHP’li Bulut: Yerli ilaç aldatmacadır
03 Mart 2020 - 15:45

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda iktidarın ilaç politikasını eleştirdi. İlaç gibi, stratejik bir ürünün günlük politikalara malzeme edilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Bulut,  ilaç konusunda vatandaşlardan sürekli şikâyet aldıklarını, her yıl ocak ve şubat aylarında ilaca erişimin güçleştiğini söyledi.
2004 yılında değiştirilen ilaç fiyat kararnamesiyle 3 önemli değişiklik getirildiğini kaydeden Bulut, birinci İlaç fiyatlarında Avrupa'nın 5 ülkesi baz alınarak "referans fiyat" konulduğunu; ikinci olarak referans fiyat olarak eğer ilacın benzeri yoksa aynı fiyatta, muadilleri varsa yüzde 60 ila 80 arasında fiyatlandırma verildiğini; üçüncü olarak da ilacın kur üzerinden fiyatlandırıldığını bildirdi.
İlaç fiyatı için bir kur bedeli belirlendiğini, kamu maliyeti açısından da bunun doğru bir uygulama olduğunu belirten Bulut, kurun sadece bir kez belirlenmesinin ilaca erişimi güçleştirdiğini ifade etti. Bulut, kurun yılda birkaç kez güncellemesi ve ilaç firmaları ile yapılan sözleşmelerde ilacın on iki ay boyunca bulunabilirliğine ilişkin bir maddenin de eklenmesi durumunda ilaca erişim sorununun ortadan kalkacağını söyledi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum