Çocuk işçiliği temel insan hakları sorunudur’

Çocuk işçiliği temel insan hakları sorunudur’

Çocuk işçiliği temel insan hakları sorunudur’
12 Haziran 2019 - 09:08

Adana Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Av. Miyesser Önenli, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ne ilişkin açıklamasında, “Çocuk işçiliği, temel insan hakları sorunudur” dedi.

Av.Önenli, kent trafiğinin yoğun olduğu ana cadde ve bulvarlar üzerindeki trafik ışıklarında bekleyen otomobillerin önünü keserek kâğıt mendil ve su satmaya çalışan ve dilenen çocukların sayısında artış meydana geldiğinin gözlendiği bugünlerde, çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda toplumsal bilincin mutlaka artırılması gerektiğine dikkat çekerek, çocuk işçiliğinin, çocukların düzgün bir çocukluk yaşamalarına engel oluşturduğunu belirtti.

Çocuk işçiliğinin, yoksulluğun kuşaktan kuşağa aktarımını pekiştirdiği, ülke ekonomilerine zarar verdiği ve Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılmasını engellediğini ifade eden Av. Miyesser Önenli, Adana’da binlerce çocuğun, hem “zararlı”, hem de “sömürücü” sayılabilecek kimi işlerde çalışarak ailelerine yardımcı olduğunu kaydetti.

UNICEF’in Dünya Çocuklarının Durumu Raporu’na göre, gelişmekte olan ülkelerde 5-14 yaş grubundan yaklaşık 150 milyon çocuğun, başka bir deyişle, bu yaş grubundaki toplam nüfusun yüzde 16’sının çeşitli işlerde çalıştırıldığına dikkat çeken Av.Önenli, Türkiye’de, 6-17 yaş grubunda çalışan bir milyonun üzerinde çocuk olduğuna, bu verilere göre tarım kesiminde 392 bin, sanayide 271 bin, 294 bin çocuğun, ticaret ve diğer hizmetlerde çalışmakta olduğu, bu çocukların yarısından biraz azının, ailelerinin tarım arazilerinde, dükkânlarında veya diğer işlerinde ücretsiz olarak çalıştırıldığına değindi. Av. Önenli, “Çocuklarımıza hak ettikleri sosyal ve ekonomik ortamları yaratmayı diliyor ve çocuk işçiliğinin son bulmasını temenni ediyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum