Çocuk sahibi olamayanlar için umut oldu

Çocuk sahibi olamayanlar için umut oldu

Çocuk sahibi olamayanlar için umut oldu
07 Mart 2020 - 08:39

Günümüzün ileri teknolojilerinin tıbbın hizmetine sunduğu yeni yöntemler normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler için umut oluyor. Bu konuda en çok başvurulan yöntemlerden biri de tüp bebek tedavisi. Çiftlerin çaresiz kaldıklarını düşündükleri anda başvurdukları tüp bebek tedavisininise ancak profesyonel bir ekibin uyumlu çalışması ile gerçekleştirilebilen bir süreç olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi İnfertilite, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Feza Burak,tedavi aşamaları hakkında bilgiler verdi.

Çiftin doktorla görüşmesi

İlk görüşme, infertilitenin yani toplumda bilinen ismi ile kısırlığın sebeplerinin anlatıldığı ve tanı için yapılacak testler konusunda hastaya bilgilerin verildiği tedavinin en önemli basamaklarından biridir. Bu ilk muayenede erkeğin de mutlaka bulunması gerekir. Kliniğe gelirken, hastanın varsa o zamana kadar yapılmış olan tüm tetkiklerini, rahim filmini, önceden geçirilmiş operasyonlara ya da önceki infertilite tedavilerine ait raporlarını da beraberinde getirmelidir.

Stimülasyon tedavisi

Bunun için adetin ikinci ya da üçüncü günü gelinmesi gerekir.Ultrasonile tedavi öncesinde yumurtalıkların son durumu değerlendirilir.Hastanın durumuna göre gerekirse o gün için hormon değerlerine de bakılabilir.Sonuçlara göre doktor, yumurtalıkların uyarılarak çok sayıda yumurta gelişimi sağlanması amacıylabazı hormon ilaçları verebilir ve bilgilendirme yapılır.

Yumurta toplama işlemi (OPU)
Hormonal tedavi sonrası belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalar anestezi altında kısa süreli bir cerrahi işlemle vajinal yoldan toplanırlar, laboratuvar ortamına alınan yumurtalar mikroenjeksiyon işlemi için hazırlanırlar.

Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon
Laboratuvarda mikroskop altında değerlendirilenve uygun olan yumurtalar, seçilmiş spermler ile döllenir.Sonrasında embriyo, gelişimi için gözlem altına alınır.

Embriyo transferi
Tedavinin en kısa fakat en önemli aşamasını oluşturur. Genellikle ağrı ve acı hissedilmeyen bu işlemde çok nadir durumlarda anestezi kullanılır. Sayısına ve gelişimine, yaşa, geçmiş deneme sayılarına ve diğer pek çok veriye göre yumurta toplama (OPU) sonrası 2 ila 6 gün arasında belirli bir olgunluğa erişen embriyo, özel kataterler yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir.

Transfer sonrası ilaç tedavisi
Transfer sonrası embriyonun rahim içinde tutunmasını desteklemekamacıyla ilaç tedavisi uygulanır.

Gebelik testi
Transfer yapıldıktan sonra, taze sikluslarda (Adet döngüsü) 12. gün, dondurulmuş sikluslara ise 15. günBeta HCG ile gebelik testi yapılarak gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum