ÇÜ UZAYMER'de 2019 Merkür geçişi izlendi

ÇÜ UZAYMER'de 2019 Merkür geçişi izlendi

ÇÜ UZAYMER'de 2019 Merkür geçişi izlendi
19 Kasım 2019 - 16:37

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) UZAYMER tarafından 2019 Merkür Geçişi (Transiti) etkinliği düzenlendi. Güneş’e en yakın ve Güneş Sistemi’nin en küçük gezegeninin Güneş’in önünden geçmesi ve Merkür’ün Dünya ve Güneş arasından geçişi (Merkür transiti) ülkenin tüm noktalarından gözlemlendiği gibi ÇÜ UZAYMER’dende görüldü.
Bu nadir gök olayını izlemek isteyen birçok sivil toplum kuruluşu üyeleri ve çeşitli okullardan öğrenciler UZAYMER’e akın etti.
UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz yaptığı açıklamada, “Gezegenimiz dünyadan bakınca Güneşe daha yakın olan Merkür ve Venüs gezegenlerinin zaman zaman Güneş’in önünden geçişine tanık oluruz. Ancak bu olayın yeryüzünden gözlenebilmesi için Güneş, Dünya ve söz konusu gezegenin aynı doğrultu üzerinde, uygun açılarda olması gerekir. Bu sebeple Merkür ve Venüs geçişleri çok sık gerçekleşmez. Son Merkür geçişi 8 Kasım 2016’da gerçekleşmişti, bundan sonraki Merkür geçişi ise Kasım 2032’de gerçekleşecek.” şeklinde konuştu.
Gözlemin kesinlikle çıplak gözle ya da filtresi olmayan bir teleskopla yapılmaması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Akyüz, “Gözlemler yalnızca Güneş filtresi olan bir teleskop yardımı ile yapılı.” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum