'Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası kapatılıyor mu?'

'Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası kapatılıyor mu?'

'Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası kapatılıyor mu?'
09 Ocak 2020 - 13:42

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, çok sesli müziğin, Cumhuriyet tarihimizin en uygar reformlarından biri olduğuna dikkat çekti. Bulut, bu amaçla kurulan senfoni orkestralarının da Cumhuriyet’ten bu yana sanat kültürünü geliştiren en önemli kültürel miras niteliğinde olduğunu kaydetti.
ADANA’NIN KÜLTÜREL YAŞAMINDAKİ EN ÖNEMLİ UNSUR
1988 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da Adana’nın kültürel yaşamındaki en önemli unsurlardan biri olduğunu belirten Bulut,  “Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, 2004 yılında ödenekler ve kadro yetersizliği neden gösterilerek kapatılmak ve Mersin Devlet Opera ve Balesi'ne dahil edilmek istenmiş; ancak Adanalıların ve sanatseverlerin yoğun tepkisi ve imza kampanyasıyla bu karardan geri adım atılmıştır. 16 yıl sonra yeniden Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın kapatılacağı iddia edilmektedir” dedi.
KÜLTÜR VE SANATA DARBE VURULACAK
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının kapatılmasının Adana’nın kültür ve sanat hayatına büyük darbe vuracağını belirten Bulut, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı iddiası doğru mudur? Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kapatılacağı iddiası doğruysa kapatılma gerekçesi nedir? Her yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere son 5 senede kaç sanatsever orkestrayı dinlemeye gitmiştir? Orkestranın yaşatılması için Bakanlığınızın herhangi bir desteği olacak mıdır? 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum