Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı açıldı

Yerel lezzetlerle farklı sunumlar, 28 Nisan'a kadar ziyaretçiler ile buluşacak.

Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı açıldı

Yerel lezzetlerle farklı sunumlar, 28 Nisan'a kadar ziyaretçiler ile buluşacak.

Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı açıldı
26 Nisan 2019 - 08:57

UĞUR PEŞMEN
ADANA(GÜNAYDIN)-Bu yıl 11’incisini düzenlenen Gurme Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. Fuarın açılış konuşmasını TÜYAP A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz gerçekleştirdi.
ALAGÖZ; “ADANA SANAYİ VE ÜRETİMİNE KATKIDA BULUNDUK”
Cihat Alagöz açılış konuşmasında fuarcılık sektöründe ilk sezonun Adana’da başladığını duyurarak şu ifadeleri kullandı; “Fuarcılık sektörünü biz iki ayrı sezona ayırırız. Birinci sezonumuz ocak ayında başlar ve mayıs ayı itibariyle Türkiye çapında sona erer. Birinci yarı son fuarıyla sizinle beraberiz. Bu yıl birinci sezon Adana’da 363 bin ziyaretçiyle kitap fuarını, 27 bin ziyaretçiyle inşaat fuarı 17 bin ziyaretçiyle Mobilya ve ahşap işleme makineleri ve yan sanayi fuarımızı tamamladık. Bu fuar öncesinde 406 bin 276 kişiye burada ev sahipliği yaptık. Adana sanayi ve üretimine katkıda bulunduk. Bu fuarımızda sadece yurt içinden alım heyetleri değil yurtdışından da misafirlerimiz olacak. İran’dan, Irak’tan, Suriye’den ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden toplam 68 iş insanı fuarımızda iş birliği yapmak yeni ihracaat bağlantılarını kurmak üzere misafir edeceğiz. İkinci yarıda da birbirinden değerleri fuarlarla yolumuza devam edeceğiz”
DEMİRTAŞ, “ADANA GELENEKSEL TÜRK MUTFAĞI’NIN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİ”
Vali Mahmut Demirtaş, Adana’nın ülkemizin gıda ve malzeme çeşitliliği konusunda geleneksel Türk Mutfağı’nın önemli merkezlerinden biri olduğunu belirtti. Vali Demirtaş, “Bugün tüm dünyada isim yapmış şefler geleneksel mutfaklara ve pişirme tekniklerine yönelmiş vaziyettedirler. Bu istikamette fuarlar ve festivaller marifetiyle geleneksel mutfağımızın kültür mirası yemeklerini ziyaretçilerin ve gurmelerin beğenisine sunuyoruz. Böylelikle Adana’ya has lezzetleri tanıtarak gastronomi turizminin gelişmesinde de katkıda bulunuyoruz. Yöresel ve geleneksel lezzetlerle birlikte gıda sektörü de tüm dünyada artan nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda her geçen gün büyüyen ve gelişen önemli sektörlerden biri olmuştur. Çukurova’da yılda yer yer 3 ürün alınabilen toprak yapısıyla hem ülkemizin hem de dünyanın gıda arz merkezlerinin başsında gelmektedir. Bu yönüyle değerlendirdiğinizde Çukurova’da gıda sektörü tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerin hayata geçirilmesiyle önümüzdeki dönemlerde geçmiş yıllara göre göre daha önemli statejik bir rol oynayacaktır” dedi
KARALAR “ADANA DEĞERLERİNİ KULLANAMAMIŞTIR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar fuar organizasyonlarının kente katkısına değindi. Karalar, Adana’nın gastronomide lider kent olması gerektiğini belirterek “Bu organizasyonları gördükçe Adana geleceği için daha da umutlanıyorum. Adana çok zenginliğe sahip ama bunları kullanmıştır. Hem tarihte hem gastronomi de lider kent olması gereken şehrimiz bu değerleri kullanamamıştır. Son 3 senedir özellikle Adana bir atak yapmıştır. Lezzet Festivali, Karnaval, fuarlar Adana’nın gerçek manada tanınmasını sağlamıştır. Bizim o kadar çok zenginliğimiz var ki yeni yeni değerlendirmeye başladık. Adana’nın hak ettiği yere gelmesi için destek vermeye devam edeceğiz”  ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından fuarın açılışını Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Burhanettin Bulut, Müzeyyen Şevkin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe gerçekleştirdi.  Konuklar daha sonra yemek stantlarını dolaşarak firmaların ürünlerini deneme şansı yakaladı.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum