Çukurova Üniversitesi’nde akademik yıl başladı

Çukurova Üniversitesi’nde akademik yıl başladı

Çukurova Üniversitesi’nde akademik yıl başladı
17 Eylül 2019 - 15:39

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı törenle başladı.
Çukurova Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı Töreni, sabah saatlerinde Üniversitedeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayıp Mithat Özsan Amfisinde devam etti. Törende Üniversite tanıtım filminin sunulmasından sonra açılış konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı öğrenciler adına Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencisi Cansu Doğan yaptı.   
 
Daha sonra kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar konuşmasına, “Köklü bir geçmişe sahip Üniversitemiz, bir yandan taşıdığı değerlere ve geleneklere sahip çıkarken, diğer yandan da kendini yenilemeye devam ediyor. Üniversitemiz, ilkeli durusu ve kurumsal özellikleri ile her zaman Cumhuriyetimizin kazanımlarına ve başarılarına katkı sağlayan bir üniversite olmanın gururunu yaşamaktadır.” sözleriyle başladı.
Bir yıllık değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Kibar, konuşmasında şu görüşlere yer verdi;


Prof. Dr. Kibar: “Meslektaşlarımın Katkılar Sunmaya Devam Edeceğine İnancım Tamdır”
“Araştırma Üniversitesi statüsünde nitelikli eğitim, nitelikli araştırma ve nitelikli mezun en önemli unsurdur. Aradan geçen yaklaşık iki yıllık sürede bu amaca yönelik olarak çok önemli bazı adımlar atmış ve bu sayede geçen ay YÖK’e gönderdiğimiz Araştırma Üniversitesi ara raporunda da yıllık hedeflerimize ulaştığımızı memnuniyetle görmüş olduk. Çukurova Üniversitesi’nin Araştırma Üniversitesi statüsüne uygun bir şekilde yapılanarak nitelikli eğitimi, araştırmaları ve lisansüstü çalışmaları ile ulusal ve uluslararası bilim dünyasında öne çıkmasında, bugüne kadar büyük katkıları olan meslektaşlarımın bundan sonra da çok değerli katkılar sunmaya devam edeceğine inancım tamdır.”
 
 
“Yıllardır Sıkıntısını Çektiğimiz Akademik Kadro Sorunu Çözülmüştür”
“Çukurova Üniversitesi, geçtiğimiz 46 yılda 180 bine ulaşan mezunu, bugün için 2.200’e yaklaşan akademik kadrosu ve 2.250’ye varan idari personeli ile çağdaş Türkiye’nin gelişim sürecine önemli katkılar sunmaya devam etmektedir. Üniversitemizde bugün itibariyle Profesör, Doçent ve Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapan 1.013 öğretim üyesi, 403 öğretim görevlisi ve 758 araştırma görevlisi olmak üzere, toplam akademik personel sayımız 2.174’tür. Ayrıca, 26 Haziran 2019 tarih ve 30813 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Üniversitemize 316 adet Öğretim Elemanı kadrosu (30 Profesör, 50 Doçent, 55 Dr. Öğrt. Üyesi, 55 Öğretim Görevlisi ve 116 Araştırma Görevlisi) ihdas edilmiş ve böylece yıllardır sıkıntısını çektiğimiz akademik kadro sorunu çözülmüştür.”
 
Açılış konuşmalarından sonra Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından müzik dinletisi sunuldu. Dinletinin ardından, 2019-2020 yılının ilk dersini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akın verdi. Tören Prof. Dr. Akın’ın “ Ar-GE’den Yüksek Katma Değerli Ürüne Geçiş Süreçleri: MEMS Teknolojisindeki Deneyim” başlıklı sunumunun ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın çiçek takdimi ile son buldu.
     
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum