Çulhaoğlu: Asgari ücreti teklifimiz net 3 bin TL’dir

Çulhaoğlu: Asgari ücreti teklifimiz net 3 bin TL’dir

Çulhaoğlu: Asgari ücreti teklifimiz net 3 bin TL’dir
04 Aralık 2020 - 10:19

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, İYİ Parti olarak asgari ücret tekliflerinin net 3 bin TL olduğunu söyledi.
Milletvekili Çulhaoğlu yaptığı basın açıklamasında, şunları dedi:
“Asgari ücret için bütün hesaplarımızı yaptık: Önerimizin bütçeye maliyeti, 71 milyar liradır. Peki bu maliyet, neye karşılık gelmektedir Bizim ücret teklifimiz Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçtikten sonra, bütçedeki faiz harcamalarındaki artış oranına eşittir. 2018 bütçesinde, 73 milyar lira olan faiz harcamasının,  2020 yılında, 144 milyar lira olması bekleniyor. Yani bu maliyet, bu israf ekonomisinin neden olduğu, faiz harcamasındaki artış kadar. Bu maliyet, devletin, önümüzdeki dönemdeki faiz harcamaları için, buna özellikle dikkatlerinizi çekiyorum borç için değil, borcun faizi için ayırdığı bütçenin, yüzde 40’ı bile değil. Şu anda, brüt asgari ücret 2943 lira. Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri yapıldıktan sonra, çalışanımızın eline bugün net, 2325 lira geçiyor. Diğer taraftan, asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için, işverenimizin cebinden ise 3458 lira çıkıyor. Bu hem maaşı kuşa dönen çalışanımız açısından, hem de yüksek bir maliyet üstlenen işverenimiz açısından kabul edilebilir bir durum değildir.”
“İşverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini, devlete değil çalışanına versin” diyen Milletvekili Çulhaoğlu, devletin de çalışanın gelir vergisini ve SGK primini üstlenmesini istedi. Çulhaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Böylelikle, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline, net 3000 lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3458 lira olmaya devam edecek. Yani; çalışanımızın eline geçen asgari ücreti, 2325 liradan, 3000 liraya çıkaralımama, işverene olan maliyetini de arttırmayalım diyoruz. Ayrıca, bu düzenleme sadece asgari ücretliyi kapsamasın. Asgari ücretin üzerinde maaş alan çalışanların da, asgari ücretten doğan SGK primini ve gelir vergisini devlet üstlensin. Bir başka deyişle, devletimiz bütün çalışanlarının cebine, aylık 675 lira koysun, ama bu parayı işverenden almasın.Bu düzenleme ülkemize çok şey kazandıracak, ekonomimizin sert daraldığı bu dönemde, başta dar gelirli vatandaşlarımız için olmak üzere, harcanabilir gelirimiz artacak, Milletimizin kazancı arttığı için, tüketimimiz de 112 milyar lira artacak, bu artışın milli gelirimize etkisi yaklaşık 450 milyar lira olacak. Böylelikle vatandaşlarımızı ve şirketlerimizi borçlandırmadan, tüketim ve milli gelir artışı sağlanacak. Bunun da istihdama katkısı 1 milyon 550 bin yeni çalışan olacak. Üstelik bu 1 milyon 550 bin yeni istihdamın, 1 milyon 164 bini kayıt dışından kayıt altına geçen vatandaşlarımız olacak. Yani bu model, güvencesiz çalışan 1 milyondan fazla vatandaşımıza, sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı sağlayacak. Yine bu model de özellikle maliyetler yüksek olduğu için, aile bireylerini kayıtlı çalıştıramayan, aile işletmelerimize büyük destek olacak. Sonuç olarak, önerdiğimiz asgari ücret düzenlememiz, özel sektörün yüksek işgücü maliyetleriyle karşılaşmadan, yeniden istihdam yaratacağı bir büyüme modelinin, başlangıcı niteliğinde olacak. Çalışanlarımız da, ihtiyaçlarının en azından bir kısmını borçlanmadan karşılayacak, başta gençlerimiz olmak üzere, güvencesiz çalışan vatandaşlarımızın en azından bir kısmı, her türlü sosyal güvenlik ve emeklilik haklarından yararlanmaya başlayacaklar.Hesap bu kadar basit.İyi Parti olarak hedefimiz önce milletimiz, önce devletimizdir.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum