Çulhaoğlu: EYT sorununu ortadan kaldıracağız

Çulhaoğlu: EYT sorununu ortadan kaldıracağız

Çulhaoğlu: EYT sorununu ortadan kaldıracağız
17 Mayıs 2022 - 11:19

Haydar ŞENGÜL
 ADANA(GÜNAYDIN)-
İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu “İktidarımızda EYT’li diye bir sorunumuz kalmayacak” dedi.

Milletvekili Çulhaoğlu, gündemdeki EYT sorunu ile ilgili açıklamada bulundu. “Emeklilikte Yaşa Takılan kardeşlerimiz her seçim öncesi Ak Parti iktidarından söz alıyorlar ama arkasında durulmayan sözler nedeniyle hüsrana uğrayıp mağduriyetleriyle baş başa bırakılıyorlar” diyen Çulhaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“İYİ Parti olarak bu kardeşlerimizle ilgili Çözüm Planımızı oluşturduk.
Biz bugün yaşanmakta olana büyük soruna 4 temel ilke çerçevesinde bakıyoruz.
Birinci ilkemiz; Hakkaniyetin tesisi. Yani, EYT’liler grubu içerisinde yeni bir adaletsizliğe neden olunmaması. Bunun için 4,7 milyon insanımızın tamamının yararlandığı adil bir düzenleme öneriyoruz.

İkinci ilkemiz; EYT düzenlemesine bakış açımızda gizli. Biz, EYT sorununu çözmeye bir sosyal yardım olarak değil oluşan bir hak kaybının giderilmesi olarak bakıyoruz.

Üçüncü ilkemiz; Nesiller arası adaleti sağlamaktan geçiyor. Yani bu düzenlemeyi Kamu maliyesinin ve sosyal güvenlik dengesinin sürdürülebilirliği üzerine kuruyoruz.

Dördüncü ve son ilkemiz ise; Basitlik ve anlaşılabilirlik. Bu çerçevede yapacağımız EYT düzenlemesinde öngörülen koşullardan yararlanmak için herhangi bir başvuru süre sınırı koymayacağız. Böylelikle iktidarımızda prim gün sayısını doldurmak kaydıyla EYT’li olan 4,7 milyon insanımızın tamamı süreç içerisinde geçiş dönemi emeklilik imkânından yararlanacak.

Bu düzenleme bütüncül bir perspektifte, mali etkileri analiz edilen bir düzenleme olacak. Dönem içerisinde gerekli mali kaynaklar sağlanarak geçiş dönemi emekliliği düzenlemesinin finansmanında kullanılacak. Bu sayede sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliği zedelenmeyecek. AK Parti iktidarının 20 yılda çözemediğini İYİ Parti iktidarında tarihin tozlu raflarına kaldıracak ve EYT’li kardeşlerimizi yıllardır hasretle bekledikleri haklarına kavuşturacağız. Az kaldı.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum