‘Çütam Kentle Üniversiteyi Bir Araya Getiriyor’

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncel, ÇÜTAM'da incelemelerde bulundu

‘Çütam Kentle Üniversiteyi Bir Araya Getiriyor’

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncel, ÇÜTAM'da incelemelerde bulundu

‘Çütam Kentle Üniversiteyi Bir Araya Getiriyor’
07 Aralık 2020 - 14:18

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi’nde (ÇÜTAM) incelemelerde bulundu.
 
Kısacıkzade Konağı olarak bilinen ve her çarşamba günü gerçekleştirilen konferanslar dizisi ile kentle üniversiteyi kent merkezinde bir araya getiren ÇÜTAM'ın çalışmaları hakkında Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel bilgi aldı.
 
"Veri Tabanımızı Zenginleştirilip Yayınlayarak Bilgi Paylaşımı Yapıyoruz"
Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Nuran Öztürk ve Dr. Öğr. Üyesi Bedri Aydoğan'ın hazır bulunduğu toplantıda Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, merkezde yer alan tarihi öneme sahip objeleri inceledi.
Prof. Dr. Abik, ÇÜTAM’ın amacının Türk Edebiyatı, Türk Dili, lehçeleri ve ağızları, Türk Cumhuriyetleri ve Toplulukları, Türk Tarihi, Türk Sanatı, Halk Kültürü alanlarında araştırma ve uygulama çalışmalarını planlamak, koordine etmek ve yürütmek olduğunu belirterek merkezin 1996 yılında kurulduğunu ifade etti. Merkezin, Çukurova Üniversitesinde yıllardır yapılan araştırmalarla öğrencileri ve kamuoyunu bilgilendirmek, Üniversitede yapılan çalışmaları duyurmak amacıyla faaliyet gösterdiğini hatırlatan Prof. Dr. Abik aynı zamanda veri tabanını zenginleştirilip yayınlayarak bilgi paylaşımı yaptıklarını söyledi.
Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel ise böyle bir hizmetin tarihi bir konakta veriliyor olmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Kültürel miraslarımızı sistematik bir şekilde derleyen, araştıran ve inceleyen bilim dalı olan Türkoloji, tarihimizin korunup gelecek nesle aktarılmasında büyük öneme sahip. Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezimizde yaptığı çalışmalarla böylesine önemli bir görevi üstlenip kentle Üniversitemizi bir araya getirmeye devam ediyor. Emeği geçenleri kutluyorum. “ dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum