'Denetim seferberliği propaganda amaçlı'

'Denetim seferberliği propaganda amaçlı'

 'Denetim seferberliği propaganda amaçlı'
19 Şubat 2020 - 16:00

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, binlerce gıda ve ziraat mühendisi ile veteriner hekim atama beklerken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bugünlerde ‘Denetim Seferberliği’ başlatması karşısında “Tam anlamıyla siyaset kokuyor” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda gündem dışı söz alarak Bakanlık tarafından söz verilmesine rağmen ataması gerçekleşmeyen gıda ve ziraat mühendisleri ile veteriner hekimlerin atama beklentisine dikkat çeken Dr. Şevkin, bakanlık bünyesinde etkili gıda kontrolleri yapabilecek gıda ve ziraat mühendisi ile veteriner hekimlerin istihdamının önemine dikkat çekti. Tarım Bakanlığı’nın bugünlerde “Denetim Seferberliği” adıyla Türkiye genelinde bir çalışma başlattığını hatırlatan Dr. Şevkin, “Gıda Güvenliği, toplum sağlığını doğrudan ilgilendirmektedir. Herkesin güvenilir gıdaya erişebilme ve sağlıklı beslenebilme hakkı vardır. Ülkemizde üretim alanlarının daralması ve kırsalın geri bırakılmışlığının da bir sonucu olarak gıda enflasyonu ve yaygın yoksulluk sonucunda ucuz gıdaya yönelim artmıştır” dedi.
90 binin üzerinde üretim yeri olmak üzere yaklaşık 750 bin kayıtlı gıda işletmesi bulunan Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde 7 bin 4 gıda kontrol görevli belgesi olan personel bulunduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Öncelikle vurgulamak gerekir ki “Gıda Güvenliği” sürekli, programlı ve etkili çalışma gerektirir. Üniversitelerin Gıda Mühendisliği bölümlerinden mezun binlerce genç Gıda Mühendisi, aldığı eğitimi uygulayabileceği iş olanağı bulamazken Bakanlığın “Seferberlik!” düzenleyerek gıda güvenliğini sağlayabilmesi gerçekçi değil, propaganda amaçlı bir uygulamadır. Bakanlık, bünyesinde etkili gıda kontrolleri yapabilecek atama bekleyen binlerce gıda ve ziraat mühendisi ile veteriner hekim istihdamını kesinlikle arttırmalıdır"
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum