Diyabet gözleri vuruyor

Diyabet gözleri vuruyor

Diyabet gözleri vuruyor
13 Kasım 2020 - 16:09

14 Kasım Diyabet Günü sebebiyle Prof. Dr. Hüseyin ÖKSÜZ, diyabet rahatsızlığının gözlerde oluşturabileceği olumsuz etkiler ve rahatsızlıklar hakkında uyarılarda bulundu.
 Diyabet sebebiyle gözlerde oluşabilecek en önemlisinin diyabetik retinopati hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin ÖKSÜZ, “Gözlerde diyabet sebebiyle oluşan hastalıklar arasında en sık görüleni olan diyabetik retinopati, görme oranında yaratabileceği %90’a varan kayıplar sebebiyle dikkat edilmesi ve ihmale gelmeyen bir rahatsızlık. Şeker hastalığı retinadaki kılcal damarların yapısını bozmakta, hücre kaybına yol açarak damar geçirgenliğinin bozulmasına, sarı nokta bölgesinde sıvı ve yağlı maddelerin birikmesine ve beraberinde kılcal damarların tıkanarak beslenmeyen alanların ortaya çıkmasına neden olur. Retinada kendiliğinden kanayabilen yeni damarlar oluşur. Retinanın önünde ve içinde oluşan kanamalar gözün arka boşluğuna sızabilir. Retinada damarlı zarlar oluşur ve sonuçta ciddi görme kayıpları, ağrılı göz tansiyonu yükselmelerine neden olur” diyor.
Hastaların 3 ayda bir muayene edilmesi önemli
Diyabetik retinopatinin etkileri hakkında konuşan Prof. Dr. Hüseyin ÖKSÜZ, “Bu rahatsızlık görme yetisinde %5 ile %90 arasında kayıplar yaşanmasına sebep olur ve 50 yaş altındaki bireylerde körlüğe yol açan bir numaralı sebep olarak öne çıkıyor. Diyabet hastalarının, özellikle hastalığın beşinci yılından itibaren yılda en az bir kez göz muayenelerine gitmeleri ve göz diplerini kontrol ettirmeleri gerekli. Diyabetik retinopati teşhisi konulan hastalarda ise, 3-4 aylık süreçlerde düzenli muayenelerini gerçekleştirmeleri, görme yetisinin kaybedilmemesi açısında olmazsa olmazlardan bir tanesi” şeklinde konuşuyor.
 
Besinlerin etkisi büyük
Diyabet sebebiyle gözlemlenen diyabetik retinopatinin teşhis ve tedavi süreciyle ilgili bilgiler paylaşan Prof. Dr. Hüseyin ÖKSÜZ, “Retinopati gözlemlendiğinde ise, kontrol süresi 3-4 aya indirilir. Tatlı tüketiminin azaltılması etkileri yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Erken teşhis konulan hastalarda ise argon lazer tedavisi ile gözün ömrünü uzatmak mümkün. Kronik bir hastalık olan diyabetten kurtulmak mümkün değilken, diyabetik retinopatide de tedavilerin temel amacı hastalığın hızını yavaşlatmaktır” diyerek sözlerini tamamlıyor.
Diyabete Karşı 9 Önlem

  1. Şekerli yiyeceklerden uzak durun.
  2. Gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın.
  3. Çay ve kahve gibi içeceklere şeker yerine tatlandırıcı katın.
  4. Her gün bir çay kaşığı tarçın yiyin.
  5. Alkolü olabildiğince az tüketin.
  6. Margarin ile pişirilen yemekleri tüketmeyin.
  7. Daha fazla sebze ve salata tüketin.
  8. Tansiyonunuzun 140/90 seviyesinin altında kaldığından emin olun.
  9. Sigara içmeyin.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum