Doç.Dr. Aslıhan UZEL, Ortodonti alanındaki Uluslararası başarısını öğrencileriyle paylaşıyor

Doç.Dr. Aslıhan UZEL, Ortodonti alanındaki Uluslararası başarısını öğrencileriyle paylaşıyor

Doç.Dr. Aslıhan UZEL, Ortodonti alanındaki Uluslararası başarısını öğrencileriyle paylaşıyor
26 Ekim 2019 - 08:43

Haber: Haydar ŞENGÜL
Ülkemiz Türkiye’nin Dünya ülkeleri arasında 500 büyük Üniversite arasında yeri bulunan, son 7 yıldır da Rektörlüğünü Prof.Dr. Mustafa KİBAR’ın başarıyla üstlendiği seçkin ve devasa Yüksek Öğrenim kurumumuz Çukurova Üniversitemizin; ve bir o kadarda başarılı ve etkin Fakültesi olan Dekanlığını Prof.Dr. M. Serdar TOROĞLU’nun önemle işlere imza atarak gerçekleştirdiği Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı’nın Uluslararası payeli Öğretim Üyesi Bilim İnsanı Doç. Dr. Aslıhan UZEL’in ülke sınırlarını aşan başarılı çalışmalarından söz ediyoruz bugün sizlere.
AMERİKA’DA DERS KİTABINDA YER ALMA BAŞARISI
Ortodonti  alanında Türkiye kadar Çukurova Üniversitemizin haklı gururu olan Doç. Dr. Aslıhan UZEL’in yaptığı önemli çalışmalarından birisi Amerika Birleşik Devletleri’nin Prestijli Fakültelerinin birinin Ortodonti alanında Ders kitabında yer alması Diş Hekimliği Fakültesi kadar Üniversite dünyasında da önemle ilgiye ve gurura vesile oldu. Söz konusu ders kitabının ismi “Evidence-Based Ortohodontics.2end Ed,Wiley”  dilimize çevirisi “Kanıta Dayalı Ortodonti.2.Baskı,Willey.
 
DUDAK DAMAK YARIĞINDA ÇOK ÖNEM ARZ EDEN ÇALIŞMASI
Çukurova Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesinde, Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortodonti Ana Bilim Dalında başarıyla görev yapan  Uluslararası Bilim İnsanımız Doç.Dr. Aslıhan UZEL’in yaptığı bir birinden önemli araştırmalarla, hayata geçirdiği tezlerle,başarılı mesleki çalışmalarıyla Rönesans nitelikli projelerinin varlığı ve bunları daha da geliştirmek için  gece gündüz bilimsel alanda gayretlerini sürdürdüğünü öğreniyoruz. Doç.Dr. UZEL’in yaptığı en önemli çalışmalar arasında “Dudak Damak Yarığı” en iyi bilinenler arasında yer alıyor. Bilimsel çalışmaları  ayrıntılara devam ettiğimizde;
HARVARD’DA KENDİNİ DAHA DA GELİŞTİRDİ
Doç. Dr. Aslıhan UZEL’in, Doktora eğitimi sırasında, bölgedeki dudak damak yarıklı bireylerin ortodontik tedavileri ile ilgili boşluğu farkederek akademik ve klinik çalışmalarını bu alana kaydırmıştır. 2005 yılında Avrupa ve Amerika’daki Dudak Damak Yarığı Merkezlerinde araştırma yaparak, “Dudak-Damak Yarıklı Hastaların Tedavisinde Disiplinler Arası Yaklaşım ve Türkiye’de Dudak-Damak Yarığı Merkezleri Kurulmasının Gerekliliği Hakkında Rapor” hazırlamış ve 2006 yılında Ç.Ü. Rektörlüğü’ne sunmuştur. Ç.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde Dudak-Damak Yarığı Biriminin kurucusu olarak atanmıştır. Bu alandaki çalışmalarından bir tanesi, Amerika’daki prestijli Diş hekimliği fakültelerinin Ortodonti bölümlerinde okutulan ders kitabına (Evidence-Based Orthodontics. 2nd Ed., Wiley) dahil edilmiştir.Klinik araştırmalardaki yetkinliğini arttırmak için, Harvard Tıp Fakültesi’nde düzenlenen bir yıllık “Global Clinical Scholars Research Training Program” ı 2015 yılında tamamlamış olan Uzel’in dudak damak yarıklarının tedavisi dışındaki diğer akademik ilgi alanı çene eklemi bozukluklarıdır.
YARININ DİŞ HEKİMLERİNİN UFKUNA ÖNEMLİ KATKI
Doç.Dr. Aslıhan UZEL’in, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim dalında yaptığı uluslararası çalışmaların geleceğin Diş hekim olacak olan öğrencileriyle paylaşarak onların ufkunun daha da açılması için bilimsel alanda ki mücadelesi öğrenciler kadar meslek dünyasının da önemle ilgisine neden oluyor.
 
……….
Yaşar KARA
Köklü Asalet Bilimde 
Başarıyı’ da beraberinde getiriyor

Çukurova Üniversitemiz yalnızca ülkemizin değil, dünyanın önemli üniversiteleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla bilimsel, teknik, eğitim ve benzeri alanlarda bir çok çalışmalarda da başarıyla büyük bir hak ediş gereği önemli bir misyon üstleniyor. Bunu spordan tutun bilimin bir çok alanına kaydırarak bir bir anlatabilir ve hatta ayrıntılarla izahta edebiliriz. Ama bugün ki; konumuz Doç. Dr. Aslıhan UZEL üzerine olacak.
Bu kıymetli bilim insanımız kökten asil bir değer, hem birey olarak, hem de mesleki alanı Diş dünyasında. Adana iklimi gibi sıcak içten ve çalışmalarıyla bereketli tıpkı Çukurova’mızın verimli toprakları misali. Öyle kolay mı, Adana nere, Türkiye nere, Amerika nere? Dünyanın en önemli en etkili ve en gelişmiş ülkelerinden birisi olan ABD’de de yaptığı bilimsel bir çalışma (Kanıta Dayalı Ortodonti.2.Baskı, Willey) Ders kitabında yer alacak. Bu başarı TÜRK Bilim İnsanına hele de Türk Kadınına ne güzel yakıştı ve yaraştı. Ancak yetmez devamı var ve de olmalı. İnanıyorum bu anlayış ve bu görüş ve azim Doç. Dr. Aslıhan UZEL’de ziyadesiyle mevcut. 
İşte tam ta burada asalet diyoruz ya. İnanın köklü asalet ailede olduğu gibi bilimde de başarıyı beraberinde getiriyor. Bakınsanıza Doç. Dr. Aslıhan UZEL’in rahmeti bol olsun Hava Albay Baba, hanımefendi bir anneden oluşan ailesine ve onun dallarının kendisiyle birlikte genişlemesine. Zira, Adana’nın tanınmış şahsiyetlerinden, mesleğinde oldukça başarılı, bir o kadarda, bulunduğu toplumca sevilen sayılan;  sosyal ve kültürel yapılanmanın etkin ismi Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Erhan UZEL ile 17 Yıllık mutlu bir evliliği olup, bu güzel evlilikten 8.Sınıfta okuyan köşem vasıtasıyla sevgilerimi ve öpücüklerimi gönderdiğimiz 13 yaşında DOĞA isimli dünyalar güzeli bir evladı. Tabi ki; Türkiye’nin ORTODONTİ  alanında ki bilinen en ünlü isimlerinden  Sedat Simavi Ödüllü bilim insanı ve Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin Kurucu Dekanı  Emekli Albay Prof. Dr. İlter Uzel ile tanınmış Eğitimci ve Hukukçu Ayşe Aysel Uzel’in gelini olduğunu da sizlerle paylaşalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum