Doğru: Çukobirlik’in borcu 146 milyon TL’ye düştü

Doğru: Çukobirlik’in borcu 146 milyon TL’ye düştü

Doğru: Çukobirlik’in borcu 146 milyon TL’ye düştü
06 Aralık 2018 - 16:59

AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Meclis’e sunduğu Çukobirlik Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin önerge üzerine AK Parti Grubu adına söz aldı. 16 yıllık AK Parti Hükümetinin yaptığı yatırımlar ve desteklerle Çukobirlik’in ayakta tutulmaya çalışıldığını ifade eden Doğru, Çukobirlik’in 2000 yılında kötü yönetilme sebebiyle batırıldığını da hatırlattı.
“ÇUKOBİRLİK BU HALE NASIL GELDİ?”
Çukobirlik’in içinde bulunduğu sıkıntılı duruma gelmesinde AK Parti’nin kesinlikle hiçbir dahli olmadığını belirten Doğru, konuşmasına şöyle devam etti: “Konuşma yapan hatipler, keşke Çukobirlik bu hale nasıl getirildi, bu hale getirilmesinde AK Parti hükümetinin herhangi bir dahli var mıydı bunları da konuşsalardı. Çukobirlik 1940 yılında kurulmuş ve Adana’nın en önemli kuruluşlarından birisi olmuştur. Ancak zaman içerisinde siyasi iktidarlar Çukobirlik’i siyasi rant kapısı olarak görmüşler ve nihayetinde bu güzide kuruluş 2000 yılında batmıştır. Bu süreç içerisinde AK Parti iktidara geldikten sonra, Çukobirlik memleketin sorunu olarak değerlendirilmiştir. Çiftçimizin serbest piyasada malzemesini rahat regüle edebilmesi için de kredi tanınmasına ihtiyaç olduğu gözlemlenmiş ve titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda gereği yapılmıştır”.
“ÇİFTÇİMİZİN DE ÜRETİCİMİZİN DE DAİMA YANINDAYIZ”
Çukobirlik’i yıpratan siyasi iktidarlardan sonra, AK Parti iktidarının destekleri neticesindeki maddi yükselişin de altını çizen Doğru, AK Parti Hükümeti’nin çiftçinin de üreticinin de daima yanında olduğunu ifade etti ve şunları kaydetti: “Çukobirlik’in geçmiş iktidarlar döneminde borcu tam 355 Milyon TL idi. 16 yıllık AK Parti iktidarında ise, Çukobirlik’e sağlanan destekler neticesinde bu borç 146 Milyon TL’ye düştü. 15 yıl vadeli kredi sağlandı. Bu şekilde Çukobirlik ayakta tutulmaya çalışılıyor. Ülkemizin sorunları hepimizin sorunlarıdır. Adana’da bu sene pamuk, hem alan hem de rekolte itibari ile %20 artış göstermiş durumda. Biz çiftçimizin de üreticilerimizin de her zaman yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Adana’nın sorunu bizim sorunumuzdur. 16 yıllık AK Parti istikrarının sırrı, işte tam da budur”.