Doktorlar ‘kusurlu’ bulundu

Burun ameliyatında üniversiteli Leyla Sönmez’in ölmesinin ardından mide fıtığı ve mide küçültme ameliyatını birlikte yaptıkları piyanistin ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan 2 doktorla ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan istenen kusur raporu geldi

Doktorlar ‘kusurlu’ bulundu

Burun ameliyatında üniversiteli Leyla Sönmez’in ölmesinin ardından mide fıtığı ve mide küçültme ameliyatını birlikte yaptıkları piyanistin ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan 2 doktorla ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan istenen kusur raporu geldi

Doktorlar ‘kusurlu’ bulundu
06 Şubat 2019 - 09:04

 
Neşet KARADAĞ


ADANA (GÜNAYDIN) -
Adana'da mide fıtığı ve mide küçültme ameliyatlarının bir arada yapılması sırasında hastanın ölümüne neden oldukları iddiasıyla haklarında açılan davada beraat eden ve Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 16’ncı Ceza Dairesi’nin ‘eksik soruşturma’ yapıldığı gerekçesiyle bozma kararı vermesi üzerine yeniden yargılanmaya başlayan 2 doktor hakkında Adli Tıp Kurumu ‘kusurlu’ raporu verdi. Anne Nuran ve baba Süleyman Besler, “Oğlumuz yürüyerek hastaneye gitti, masadan kalkamadı. Oğlumuzu öldürdüler” diyerek doktorların en ağır şekilde cezalandırılmasını istediler
Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık doktorlar Atilla A. ve Kemal Ş. katılmadı. Ameliyatta ölen Fatih Besler’in ağabeyi Ferhat Besler ile tarafların avukatların katıldığı duruşmada mahkeme hakimi,  Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu’ndan sanık doktorlarla ilgili kusur raporunun geldiğini, raporda doktorların ‘kusurlu’ olduğunun belirtildiğini söyledi.
KUSUR RAPORU GELDİ
Raporun sonuç bölümünde, “Ölüm olayı arasında illiyet bağı bulunup bulunmadığı hususlarında değerlendirme yapılmamakla birlikte anestezi uzmanı Dr. Kemal Ş.’nin anestezi kayıtlarını düzgün tutmamasından dolayı kusurlu olduğu, vücut kitle endeksinin uygun olmaması ve beraberinde yandaş hastalıkları olduğuna dair tıbbi veri bulunmadığı da dikkate alındığında, söz konusu ameliyatın endikasyonunun bulunmadığı, ameliyat endikasyonu olmadan ameliyatı gerçekleştiren genel cerrahi uzmanı Dr. Atilla A.’nın kusurlu olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur”denildi. 
Daha sonra mahkeme hakimi raporla ilgili taraflara söz verdi. Kardeşi ölen Ferhat Besler, rapora bir diyeceğinin olmadığını söyledi. Besler’in avukatı da, raporun geneline itirazlarının olmadığını belirterek, “Dosya kapsamı ve tanık ifadeleri ile sanıkların gerçekleşen netice bakımından kusurlu oldukları sabittir. Dosya tamamlanmıştır. Sanıkların cezalandırılmasına karar verilmesini istiyoruz” dedi. Sanıklardan Atilla A.’nın avukatı, raporu inceleyip savunmada bulunacaklarını belirterek süre istedi.
‘OĞLUMU ÖLDÜRDÜLER'
Mahkeme hakimi, duruşmayı karar için ileri bir tarihe ertelerken mide fıtığı ve mide küçültme ameliyatı sırasında hayatını kaybeden Fatih Besler’in annesi Nuran (58) ve babası Süleyman Besler (62) gazetecilere açıklamada bulundu. 
Anne Besler, oğlunun sağlıklı bir şekilde yürüyerek hastaneye gittiğini belirterek, “Oğlumun hiçbir şeyi yoktu. Mide fıtığı ameliyatı olacaktı. Oğlum ameliyata girdi, çıkmadı. Öldürdüler benim oğlumu. Hiçbir hastalığı yoktu oğlumun” dedi. 
Oğlunun ölümünü dahi bir saat sonra kendi çabalarıyla öğrendiklerini ifade eden anne Besler, şunları söyledi: 
“Doktorlar ameliyatın yarım saat ya da bir saat süreceğini söylediler. Bir saat geçti, kimse bize bilgi vermedi. Oğlum doktoru özel telefonundan aradı, oğlumun vefat ettiğini söyledi. O anda hastanede elektrikler kesildi, doktorlar kaçtı. Oğlumun hakkını arayacağız. Raporda doktorlar kusurlu çıktı. Bizim içimiz yandı, ben evladımdan oldum. Başka anneler, başka yürekler yanmasın, ağlamasın. Doktorlar cezasını çeksin.”
'GÜZELLİK OLSUN DİYE MİDENİ DE KÜÇÜLTÜRÜZ'
Baba Süleyman Besler de, sanık doktorların en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini söyledi. Oğlunun mide fıtığı ameliyatı için doktora gittiğini ifade eden Baba Besler, “Doktor oğlumu kilolu görünce ‘Kilon var ben bu ameliyatı yapamam’ demiş. Oğlum çıkarken ‘benim özel sigortam var’ deyince doktor o zaman tetkikleri yaptıralım. Doktor, özel sigortayı duyunca hiçbir şey düşünmeden ameliyata karar vermiş. Doktor ayrıca oğluma ‘mide fıtığının yanı sıra sana güzellik olsun diye mideni de küçültürüz’ demiş. Oğlum da ‘sen bilirsin hocam’ diyerek ameliyata girdi. 2 ameliyat birden yapıldı. Oğlum masadan kalkamadı, uyandıramadılar. Benim torunum babasız kaldı. Zaten doktorların kusurlu oldukları da ortaya çıktı. Anestezi doktoru benim oğlumu muayene etmedin uyuttu. Adalete güveniyoruz” dedi.