Döküldüğünde bütün sırlar göğe benzermiş

Yazar Defne Morgül, ilk novellası Sarhoş Martı ile okurunu şaşırtacak, hüzünlendirecek ve tedirgin edecek bir hikâye anlatıcısı olduğunu kanıtlıyor.

Döküldüğünde bütün sırlar göğe benzermiş

Yazar Defne Morgül, ilk novellası Sarhoş Martı ile okurunu şaşırtacak, hüzünlendirecek ve tedirgin edecek bir hikâye anlatıcısı olduğunu kanıtlıyor.

Döküldüğünde bütün sırlar göğe benzermiş
27 Şubat 2020 - 08:44

MUSTAFA ÖZKE
 
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
 'Bir hikâye kurmak için geldim dünyaya. Ya da atıldım. Düştüm. İttiler. Her ne ise işte... Hiç hazır değildim.' Herkesin anlatmaya değer hikâyeleri olmuyor hayatta... Kıymetli hikâyelere sahip olanların ise çok azı bu hayatı yazıya geçirebiliyor... Bir martının kanadından, bir martının gözlerinden bir kadının yüreğine bakıyoruz. Kimsenin bilemeyeceği sırlara ortak oluyor, kimsenin çıkmayacağı yokuşları tırmanarak daha önce kimsenin görmemiş olduğu doruklardan hayatı izliyoruz... Defne Morgül, ilk novellası Sarhoş Martı ile okurunu şaşırtacak, hüzünlendirecek ve tedirgin edecek bir hikâye anlatıcısı olduğunu kanıtlıyor.
Gazeteci Yazar Orhan Gökdemir, "Tuhaf, çorak bir iklimden geçiyoruz. Şiiri kıt, romanı yoksul; öyküsünün, denemesinin türü tehlike altında. Gündelik ıvır zıvır kitaba dönüştürülüp kalabalıkların üzerine boca edilince gerçek yazarlar da yazıya küstü haliyle. Ama arada bir esinti çıkıyor her şeye rağmen, bu boğucu havayı savurup dağıtıyor. Defne Morgül'ün kitabı işte o çöl esintilerindendir...” diyor.
Yazar Akın Çokuğurluel ise, “Defne Morgül ilk kitabı Sarhoş Martı’da nahifliğin, inceliğin, duyarlılığın sınırlarını zorluyor. Kafa tutan bir metin; fazlasıyla cüretkâr, olabildiğince farklı.” diye düşüncelerini dile getiriyor.
Defne Morgül: 1980 Rize doğumlu. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Radyo TV yayıncılığı, 2015 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinden mezun oldu. 1998-2001 yılları arasında, kısa ve uzun dönemli olarak çeşitli yayın ve yayım alanlarında görev aldı. Best FM program asistanlığı, Savaş Ay 'Dansöz Filmi' film kitabı editörlüğü; Musa Özuğurlu 'Bir Deprem Daha Var' kitabı yazı ekibi; Beşiktaş Çepeçevre Gazetesi ve Gazete Kadıköy'de yazı işleri asistanlığı yaptı. 2002 yılı sonrası bir reklam gazetesine imza attı. Aynı dönemler arasında çeşitli dergi ve gazetelerde editörlük görevleri üstlendi. Çocuk tiyatroları yazdı ve sergiledi. 2010 yılı itibariyle çeşitli event, reklam tanıtım ve prodüksiyon ajanslarında metin yazarlığı; sinema filmleri için senaryo doktorluğu; yayın evlerinden bağımsız olarak kitap editörlüğü ve şarkı sözü yazarlığı yapıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum