Down sendromunun tedavisi mümkün

Down sendromunun tedavisi mümkün

Down sendromunun tedavisi mümkün
29 Mayıs 2019 - 11:31

Bilim insanları tarafından umut verici haber geldi. Yapılan duyuruda  down sendromuna neden olan genin anne karnında tespit edilerek tedavi edilebileceği bildirildi. Bu gelişmenin alzeimer ile beraber hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklara da ışık tutması bekleniyor.

Sağlıklı bebekler 46 kromozomla dünyaya gelirlerken, Down sendromlu bebekler ekstra bir 21. kromozomla doğuyor. Gelişimlerini olumsuz etkileyen 21. kromozom, OLIG2 geni olarak da biliniyor. Yapılan araştırmalarda Down sendromlu bir hastadan aldıkları hücreleri kullanarak deney yapan uzmanlar OLIG2 genini inhibe eden ilaçların aynı zamanda zararlı nöronların gelişmesini de önlediğini tespit etti. Fare beyni üzerinde yapılan çalışmada, söz konusu nöronların aşırı üretiminin zihin baskılanmasıyla doğru orantılı olduğu da keşfedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD’deki Rutgers Üniversitesi’nden Yardımcı Doçent Doktor Peng Jiang, şu ifadeleri kullandı; “Down sendromu, oldukça yaygın gören bir sinirgelişimsel bozukluk. Down sendromu hastalarındaki zihinsel bozukluklar uyarıcı ve baskılayıcı nörotransmisyondaki dengesizliklerden de kaynaklanabilir. Söz konusu dengesizliklerin altında yatan mekanizmayı anlamak, bizlere durumu iyileştirme adına fırsat tanıyabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, embriyonun olağandışı beyin gelişimini tersine çevirmek ve sendromu doğum öncesi dönemde tedavi etmek adına elimizdeki en iyi olanak OLIG2 geni” 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum