Dudakçıya 6 yıl hapis

Adana’da birisi hemşire 3 kadına dudak dolgusu yapan bir erkeğe de botoks yaptığı iddia edilen sahte estetik uzmanı kuaförün cezası belli oldu

Dudakçıya 6 yıl hapis

Adana’da birisi hemşire 3 kadına dudak dolgusu yapan bir erkeğe de botoks yaptığı iddia edilen sahte estetik uzmanı kuaförün cezası belli oldu

Dudakçıya 6 yıl hapis
17 Kasım 2017 - 07:44

Neşet KARADAĞ


ADANA(GÜNAYDIN)- Adana’da kendisini 'medikal estetik uzmanı doktor' olarak tanıtıp, birisi hemşire 3 kadına dudak dolgusu, bir erkeğin de alnına botoks yaparak hastanelik olmalarına neden olduğu iddia edilen kuaför Soner Gülnaz 6 yıl hapis 4 bin 100 lira da adli para cezasına mahkum edildi. Gülnaz’ın ‘taksirle yaralama’ suçu ile ilgili davası ise ayrıldı. 
Adana 3.Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına ‘Hırsızlık’ suçundan hükümlü bulunan sanık sahte estetik uzmanı kuaför Soner Gülnaz ile tarafların avukatları katıldı. Müşteki hemşire Merve Keleş ise duruşmaya geç geldiği için salona alınmadı. Diğer müştekiler isi gelmedi.

'SUÇLUYUM'

Mahkeme hakimi, sanık Gülnaz’ın daha önce 'Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'a muhalefet' suçundan savunmasını yaptığını hatırlatıp, ‘dolandırıcılık’ ve ‘Taksirle yaralama’ suçlarından da savunma yapmasını istedi. Gülnaz, kimsenin canını yakmak ve zarar vermek istemediğini söyledi. Dolgu ve botoks işlemini kuaför salonu ortamında yaptığını itiraf eden Gülnaz, “Merve Keleş ile sosyal medyada fenomeni Güllü Sel bana hasta göndereceklerini söylemeleri üzerine bu işlemleri yaptım. Kendilerinden para almadım. Ben de müşterileri doktora yönlendirip komisyonumu alacaktım. Hem kendim iş yapacaktım hem de ayrıca para kazanacaktım. Evet suçluyum ama kimseyi dolandırmadım” dedi.

'DOLGUYU USULÜNE GÖRE YAPTIM'
Yaralama suçlamasını da kabul etmeyen Gülnaz, eczanede çalıştığını enjeksiyon yapmasını çok iyi bildiğini söyledi. Dudak dolgusunun dudağın alt ve üstünden 4’er iğne ile yapıldığını ifade eden Gülnaz, “Merve ve Zehra’ya dolgu yaptıktan sonra kendilerini uyardım. Başkasının rujunu kullanması, öpüşmeleri halinde bile enfeksiyon kapabilecekleri konusunda uyardım. Dr.Muhittin Aktaş’ın yanında nasıl yapıldığını görmüştüm. Dolguyu usulüne göre yaptım. Merve dudağı şişince beni aradı. Kendisi Balcalı Hastanesi’nde çalışmasına rağmen birlikte başka bir hastaneye gittik. Doktor, enfeksiyon kaptığını söyledi, bir hafta sonra iyileşeceğini belirtti” dedi. Gülnaz, Merve Keleş ve Zehra Usta’nın kendisini tehdit edip 150 bin lira para istediklerini de iddia etti.

AVUKAT TUTUKLANMASINI İSTEDİ
Müştekilerden hemşire Keleş’in avukatı Hatice Uçar da, müvekkilinin halen üst dudağını halen kullanamadığını, sanığın dolguda kullandığı malzemeyi söylememesi üzerine tedavisinin de yapılamadığını söyledi. Av. Uçar, ileride müvekkilinin yüzünde hasar oluşabileceğine de dikkat çekerek, “Müvekkilim 35 gün yoğun bakımda kalmıştır. Nasıl kendi canına kast etmek istesin. Sanık, insan sağlığı ile oynayarak müştekilerin hem hayatlarını riske atmış hem de dolandırmıştır. Toplumu ilgilendiren bir olaydır. Kendisi bu davadan tahliye olduktan sonra başka suçtan tutuklu bulunurken cezaevinden kaçmıştır” diyerek sanık Gülnaz’ın tutuklanmasını istedi.

'BİR TEK SİZE GÜVENİYORUM HAKİM BEY'
Son savunması sorulan Gülnaz da, çok pişman olduğunu belirterek, “Bir daha asla böyle bir şeye girişmeyeceğim” dedi. Mahkeme hakimi, verilebilecek cezanın hükmün açıklanmasının geri çevrilebileceğini, ertelenebileceğini ve kamu yararına bir işte çalışmaya dönüştürülebileceği yönünde hatırlatma yaparak sanığa son savunmasını sordu. Gülnaz, “Pişmanım. Bir tek size güveniyorum hakim bey. Devletimin işinde 10 yıl çalışmaya razıyım. Suçumu kabul ediyorum. Ancak, bir insanı yaralayacak kadar cani değilim” dedi.

6 YIL HAPİS 4 BİN 100 LİRA PARA CEZASI VERİLDİ
Mahkeme hakimi, sanık Gülnaz’ı müştekiler Merve Keleş ve Zehra Usta’nın duduklarına dolgu yaparak dolandırdığı gerekçesiyle 2’şer yıl 2’şer bin lira para cezası, 'Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'a muhalefet' suçundan da 2 yıl 100 lira olmak üzere toplam 6 yıl hapis 4 bin 100 lira da adli para cezası verdi. Cezaevinden kaçması ve sabıkalı olması nedeniyle verilen cezada indirim uygulamadı. Para cezasını da 24 eşit taksitte ödemesi kararlaştırıldı. 'Taksirle yaralama' dosyası ise ayrıldı. Gülnaz’ın tutuklanma talebi ise red edildi. Diğer müştekiler Güllü Sel ve eşi Celal Sel ise yargılama sırasında zarar görmediklerini belirterek sanıktan şikayetçi olmadıklarını belirttikleri için her iki müşteki yönünden karar verilmedi. 
Karar sonrası Gülnaz, hakime teşekkür etti.

'YERİNDE BİR KARAR'

Duruşma çıkışı hemşire Keleş ve avukatı Hatice Uçar gazetecilere açıklama yaptı. Av.Uçar, kararı doğru bulduklarını belirterek,."Ancak dolandırıcılıktan hükmedilen ceza azdır. Bu yönde itiraz edeceğiz. Daha fazla cezalandırılmasını istiyoruz" dedi. Hemşire Keleş de, "Verilen karar şu an yerinde karar. Daha fazla ceza alması için bir üst mahkemeye başvuracağız" derken sağlığı ile ilgili bir soru üzerine de, "Tedavim sona erdi. Gün geçtikçe iyileşme gösteriyor. Uzun süreceği söyleniyor. Sertlik ve şişlikler devam ediyor" diye konuştu.

Hemşirenin şikayeti ile ortaya çıkmıştı

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde hemşire olarak çalışan Merve Keleş, geçtiğimiz nisan ayı içinde kendisini medikal estetik doktoru olarak tanıtan kuaför Soner Gülnaz’a dudak dolgusu yaptırdıktan sonra dudakları aşırı derecede şişmiş ve tedavi altına alınmıştı. Hemşire Keleş’in şikayeti ve medyada olayın duyulması üzerine Gülnaz’ın Zehra Usta ve Güllü Sel’e de dudak dolgusu, Sel’in eşi Celal Sel’in ise alnına botoks yaptığı ortaya çıkmıştı. Yapılan soruşturma sonunda Gülnaz hakkında, ''Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'a muhalefet' suçundan Adana 3.Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açılmıştı. Daha sonra Gülnaz ile ilgili ‘Dolandırıcılık ve yaralama’ suçlarından da 2 ayrı dava daha açılmış, bu davalarda devam eden dava ile birleştirilmişti. Tahliye edilen Gülnaz’ın, hırsızlık suçundan hakkında kesinleşmiş 5 yıl 3 ay hapis cezası bulunduğu için hükümlülüğü sürüyor.