Dünyanın Kalabalık 10 Şehri!

Dünyanın Kalabalık 10 Şehri!

Dünyanın Kalabalık 10 Şehri!
17 Mayıs 2019 - 13:36

7 milyarı aşan dünya nüfusunda dünyanın en yoğun ve en kalabalık 10 şehri belirlendi. Araştırmada metropol kentlerde her kilometreye düşen insan sayısı baz alınmıştır.

1. Dakka, Bangladeş (1 km² başına düşen kişi sayısı 44.500 kişi)Dünyanın en kalabalık şehri özelliğini taşımaktadır. Görselden de görüleceği üzere şehrin yoğunluluk oranı kafanızda canlanabilir. 17 milyon insanın bu dar metropole sığması akıl almaz bir durumdur. Bangladeş’in başkenti, insanı hayrete düşüren bir yayılıma sahiptir. Dakka’nın bu çok yoğun bir şehir oluşu, sık sık Quality of Life (Yaşam Kalitesi) verilerinde 2. sırada yerini almaktadır.

Bu şehirde yaşayan halkın ekonomik durumu çok kötüdür. Yoksul olan bu insanlar, yönetimdeki işlerin kötüye de gitmesiyle yüksek faiz oranları halkı daha da perişan hale getirmiştir.
Dakka’da tuhaf olan durumlardan biri de toplu taşımacılık yoktur. Ayrıca altyapı projeleri de şehirde yer almamaktadır. Bu sorunlar neticesinde halkı idare edebilecek bir poliste bulunmamaktadır. Bu şehrin aşırı kalabalığı adeta hareket etmeyen trafiği meydana getirmiş ve güvenlik güçlerinin olaylara hemen müdahale edememesinden dolayı şehrin güvenliği tehlikededir.

2. Mumbai, Hindistan (1 km² başına düşen kişi sayısı 31.700 kişi)Tam anlamıyla kalabalık olan bu şehir, büyük metropol alanı toplam 20,7 milyonluk bir insana sahiptir. Bu sayı oldukça fazladır. Manila ve Detroit’in toplam nüfusu miktarı kadar olan fakat bu şehrin nüfusu çok daha küçük bir alana hitap etmektedir.

3. Medellin, Kolombiya (1 km² başına düşen kişi sayısı 19.700 kişi)Pablo Escobar’ın şehri Medellin, Asya ve Avrupa’dan olmayan tek şehir özelliğini taşımaktadır. Kolombiya ülkesinin ikinci en büyük şehridir.

Bu şehrin 3.7 milyon sakini, Kolombiya’nın başkenti Bogota’nın 9.8 milyon vatandaşına göre düşük olması bizi yanıltmasın. Medellin çok daha yoğun bir yapıya sahiptir. Başkent Bogota’nın her yönde fazlaca geniş alanlar oluşturduğu konumlarda, Medellin halkını birbirine oldukça yakın tutmayı tercih etmektedir.

4. Manila, Filipinler (1 km² başına düşen kişi sayısı 14.800 kişi)Manila şehrini kilometre başına düşen insan sayısı oranıyla bakmazsak eğer dünyanın en kalabalık şehri olarak seçebiliriz. Bu metropolün tamamını ele aldığımızda ise 4.sırada kendisine yer bulmaktadır.

12.49 milyon insanın yaşamına devam ettiği şehrin merkezine, bu süper kompakt şehre sıkışmış konumdadır. Bunun yanında, etrafında bulunan kırsal alanda da 8 milyon insan yaşamını sürdürmektedir. Bütün bu yoğunluğa bir de yoksulluk eklenince Manila’da hayat oldukça güçtür.

5. Kazablanka, Fas (1 km² başına düşen kişi sayısı 14.200 kişi)Dünyanın en kalabalık 10 şehri içerisinde 5.sırada yer alan Kazablanka, “beyaz şehir” olarak bilinmektedir. Bu şehre uzaktan baktığınızda tıpkı bir mücevher gibi görünmektedir. Yakından incelediğinizde ise Fas’ın en yoğun limanında yerleşmek için çabalayan insanlara şahit olursunuz. Büyük bir yaşam kütlesine sahip bu şehir, trafik yoğunluğu ve şehrin kirliliğinde 7 milyon insan yaşamaktadır.

6. Lagos, Nijerya (1 km² başına düşen kişi sayısı 13.300 kişi)Nijerya’ya Jakarta ‘dan sonra tekrar dönerek, 182 milyon nüfusu ile Batı Afrika ülkesi günümüze kadar kıta da en kalabalık ve yoğun nüfuslu ülke durumundadır. En kalabalık şehri Lagos, kendini geliştiren, çok sayıda araba bulunan, gökdelenlere ve aynı zamanda gecekondulara sahip, camileri, tapınakları, çöpleri ve değişik yaşamıyla listemizde yer almaktadır.

7. Kota, Hindistan (1 km² başına düşen kişi sayısı 12.100 kişi)Kota şehri diğer şehirlerle kıyasladığımızda daha az turistin uğradığı bir şehirdir. Bu şehir, Chambal nehri boyunca uzanan endüstriyel bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Kalabalık şehirler arasında olmasına rağmen nüfusu çok değildir ve haklın kültür düzeyi normalin üstündedir. 1 milyon insanın yaşadığı Kota’da, endüstriyel alanın iyi olması çok sayıda insanın yoğun bir biçimde yaşamasına olanak sağlamıştır.

8. Abuja, Nijerya (1 km² başına düşen kişi sayısı 10.500 kişi)


Bu şehrin kalabalık olmasının yanında oldukça ilginç bir hikayesi de vardır. Logos 1970’lerde aşırı yoğun kalabalığa sahip olması ve katolik oluşundan ötürü oradan kaçan insanlar  Abuja, Nijerya’ ya göç etmişlerdir. Fakat bir zaman sonra Abuja’da da aynı durum olmuştur.

Nijerya’nın başkenti olan bu şehir, geniş caddelere, yüksek yapılı gökdelenlere, ucuz olmayan köşklere ve yer yer de gecekondulara sahiptir. Bu özelliğinden dolayı  Avrupai-Amerikan bir şehir görünümünü almıştır.

9. Singapur, Singapur (1 km² başına düşen kişi sayısı 10.200 kişi)


Singapur, Jakarta‘ya oldukça yakın olan bu şehre Jakarta ‘dan kısa bir sürede varabilirsiniz. Singapur’a giden insanlara bu şehir sanki dünyadan bir yer değilmiş gibi gelmektedir. Ayrıca dünya’nın tek şehir devletlerinden (diğerleri küçücük San Marino ve ondan da ufak bir Vatikan Şehri) birisi olmaktadır.

Singapur’un, Jakarta ‘nın aksine kalabalık olmasına rağmen ferah, temiz, düzenli ve gelişmiş teknolojileri vardır. Bunun yanında dünyanın en önde gelen finans merkezine, herkes tarafından bilinen dikey ve büyüleyici ormana ve halkına sadık kalan yöneticilere sahiptir.

10. Jakarta – Endonezya (1 km² başına düşen kişi sayısı 9.600 kişi)Endonezya’nın aşırı derecede yoğun ve kalabalık olan bu şehri gezmeye gelen insanlar genellikle kalabalık, çılgın ve temiz olmayan bir şehir olarak tanımlamaktadırlar. 30.2 milyon nüfusa ev sahibi olan Jakarta, günün her saatinde sabah, öğle ve akşam her zaman berbat trafiği vardır. Trafikte arabalar artık ilerleyemeyecek kadar yoğunluğa gelmiştir. Bu şehrin her geçen gün artan nüfusa karşı altyapısı da hiç iyi değildir. Yalnızca araba ile trafikte kalmak değil, işe yürüyerek giden insanlar içinde ilerlemek oldukça güçtür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum