Dünyayı değiştiren dahiler ve tarihe geçen şampiyonlar

Dâhiler kitabında, Albert Einstein’dan Steve Jobs’a her biri kendi alanında ilk olan ve çığır açan 16 dâhinin hayatı anlatılıyor

Dünyayı değiştiren dahiler ve tarihe geçen şampiyonlar

Dâhiler kitabında, Albert Einstein’dan Steve Jobs’a her biri kendi alanında ilk olan ve çığır açan 16 dâhinin hayatı anlatılıyor

Dünyayı değiştiren dahiler ve tarihe geçen şampiyonlar
22 Şubat 2019 - 08:58

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Kimi insanlığa kazandırdıkları icatlarıyla kimi spor alanında kırdıkları rekorlarla tarihe geçtiler. Her biri kendi alanında ilk oldu, çığır açtı. Her biri hayallerinin peşinden gitti, engelleri aştı, dünyayı değiştirdi, eşsiz başarılarıyla rekorlar kırdı… Onlar dâhiler ve şampiyonlar olarak tarihe damga vurdular.
Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık), ödüllü İtalyan yazar Guido Sgardoli’nin Şampiyonlar ve Dâhiler adlı iki kitabıyla; tarihin bu önemli kişiliklerinin hayatına ışık tutuyor, onları bir kez daha hatırlamamızı sağlıyor.  Çocuklukları nasıldı, hayalleri nelerdi, büyüdüklerinde ne oldu? Bu kitaplarda, bu muhteşem yaşam öykülerine doğru bir yolculuğa çıkılıyor…
Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık), ödüllü İtalyan yazar Guido Sgardoli’nin Şampiyonlar ve Dâhiler adlı iki kitabını çocuklarla buluşturuyor. Dâhiler kitabında, Albert Einstein’dan Steve Jobs’a her biri kendi alanında ilk olan ve çığır açan 16 dâhinin hayatı anlatılıyor. Şampiyonlar’da ise Nadia Comâneci’den Usain Bolt’a farklı branşlarda tarihe geçmiş sporcuların yaşam öyküleri yer alıyor.
 
DÂHİLERİN KÜÇÜK SIRLARI
 
Dâhiler kitabında, farklı alanlardan, değişik zamanlardan tanınmış ve başarılı olmuş, her biri hayallerinin peşinden giden, engelleri aşan ve dünyayı değiştiren 16 dâhi yer alıyor. Bu kitapta; bilim, edebiyat, müzik, resim, sinema, teknoloji ve daha pek çok alandan seçilen olağanüstü kişilerin yaşam öyküleri anlatılıyor.
Kitapta yer alan dâhiler: Albert Einstein, Marie Curie, Leonardo da Vinci, Kristof Kolomb, Johannes Gutenberg, Nelson Mandela, Rita Levi-Montalcini, Sigmund Freud, Galileo Galilei, Picasso, Maria Callas, Mozart, William Shakespeare, Gandhi, Steve Jobs, Stanley Kubrick.
 
TARİHE GEÇEN ŞAMPİYONLAR
 
Şampiyonlar’da ise hepsi şampiyon olan, tarihe geçen azimli, yetenekli ve kararlı sporcuların hayatları anlatılıyor. Bu kitapta; futbol, basketbol, atletizm, yüzme, dağcılık gibi farklı spor dallarında şampiyon olmuş kişilerin yaşam öyküleri yer alıyor. Onlar sadece yetenekli değil kararlı ve azimliydiler. Farklıydılar, rekabet etmekle kalmayıp hayallerinin peşinden gittiler ve eşsiz başarılarıyla rekorlar kırdılar…
Kitapta yer alan şampiyonlar: Pelé, Ayrton Senna, Usain Bolt, Michael Jordan, Coppi ve Bartali, Nadia Comâneci, Carl Lewis, Alberto Tomba, Muhammed Ali, Büyük Torino, Martina Navrátilová, Valentino Rossi, Walter Bonatti, John McEnroe, Alex Zanardi, All Blacks, Abbagnale Kardeşler, Federica Pellegrini.
Guido Sgardoli: İtalya'da, Treviso’da yaşıyor ve çalışıyor. Veterinerlik bölümünden mezun oldu ama kitapları da hayvanlar kadar çok seviyordu. Küçük çocuklar için, biraz daha büyük çocuklar için ve gençler için kitaplar yazdı. 2009 yılında en iyi yazar dalında aldığı Hans Christian Andersen Ödülü gibi önemli ödüllere değer görüldü. Hikayelerin, tıpkı yolculuklar gibi, onları okuyanları hiç bulunmadıkları dünyalara götürebildiğini düşünmeyi seviyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum