Dünyayı tehdit eden sinsi hastalık: Hepatit

Dünyayı tehdit eden sinsi hastalık: Hepatit

 Dünyayı tehdit eden sinsi hastalık: Hepatit
29 Temmuz 2019 - 16:39

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, hepatitin çok geç fark edilen hastalık grupları arasında yer aldığını, hastaların yaklaşık yüzde 50’sinin hastalığın farkında bile olmadığını söyledi. 
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, hepatit için farkındalık oluşturulan 'Hepatit Farkındalık Günü' nedeniyle uyarıda bulunurken, insan vücudunda halsizlik dışında hiçbir belirti vermeyen, bu nedenle de yorgunluk olarak algılanan bu hastalığın genelde çok geç fark edildiğini bildirdi. Hepatitin bulaştıktan sonra çoğu hastada genellikle gribal enfeksiyon gibi seyrettiğini, az bir kısmının ise sarılıkla ilerlediğini belirten Prof. Dr. Gümürdülü, “Bu dönemde hastalık tanınamazsa, sonrasında sessizleşerek kronikleşiyor. Oysa yapılacak bir kan testi ile hastalığın teşhisinin konması mümkün” diye konuştu. 
Gümürdülü, "Hepatit, en basit anlamıyla karaciğerin fazla belirti ve sessiz seyreden bir enfeksiyon ve birçok nedenle bağlı olarak oluşabilmekte. Bu nedenlerin başında viral enfeksiyonlar gelmektedir. Viral hepatitlere sebep olan farklı hepatit virüs tipleri (hepatit A, B, C, D ve E) bulunmaktadır. Bunlardan Hepatit B, C ve D kronik karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır’’ uyarısında bulundu. 
Hepatitin, HIV (AIDS), sıtma ve tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklardan çok daha yaygın olduğunu belirten Gümürdülü, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 Küresel Hepatit Raporu'na göre, 2015 yılında 257 milyon kişinin Hepatit B ve 71 milyon kişinin Hepatit C enfeksiyonu ile enfekte olduğunun açıklandığını vurguladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum