Durdurulan kargo aracından bin 314 tarihi eser çıktı

Durdurulan kargo aracından bin 314 tarihi eser çıktı

Durdurulan kargo aracından bin 314 tarihi eser çıktı
17 Ocak 2020 - 15:14

 Valilik İl J.K lığı KOM Şube Müdürlüğü tarafından yapılan istihbarı çalışmada bir kargo şirketi vasıtasıyla  yüklü miktarda tarihi eser getirileceği bilgisi elde edildi. Edinilen bilgi çerçevesinde Göle Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla ilçe jandarma ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerince yol kontrolünde durdurulan bir otomobil ile kargo şirketine ait araçta arama yapıldı.

Kargo şirketine ait kargo aracında yapılan aramada ise İ.K. isimli şahıs tarafından yabancı uyruklu bir şahıs adına gönderilen kargo kolisi içerisinde çay, makarna, şeker ve un paketlerine gizlenmiş halde Bizans ve Ortaçağ dönemine ait 585 adet sikke, 17 adet yüzük, 7 adet ok ucu, 1 adet mühür, 37 adet obje olmak üzere toplam 647 (Altı yüz kırk yedi ) adet tarihi eser, 50 adet çeşitli ülkelere ait madeni para ele geçirildi.

Jandarma tarafından yapılan operasyon sonucu toplam bin 244 sikke, 17 yüzük, 7 adet ok ucu, 6 mühür, 40 tarihi obje ele geçirilirken son beş aylık dönemde ise toplamda 1992 adet tarihi eser ele geçirildi.
Şüpheliler A.Ö ve M.S Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla gözaltına alındı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum