Efsane şoför kazalara karşı uyarıyor

64 yıllık şoförlük yaşamında 3 kıtada 100'ün üzerinde ağır vasıta kullanan ve hiç trafik kazası yapmayan Ramazan Kulle, sürücülerin kurban bayramında araç bakımlarını yaptırmalarını ve araç kullanırken dikkatli olmalarını istedi

Efsane şoför kazalara karşı uyarıyor

64 yıllık şoförlük yaşamında 3 kıtada 100'ün üzerinde ağır vasıta kullanan ve hiç trafik kazası yapmayan Ramazan Kulle, sürücülerin kurban bayramında araç bakımlarını yaptırmalarını ve araç kullanırken dikkatli olmalarını istedi

Efsane şoför kazalara karşı uyarıyor
09 Ağustos 2019 - 08:51

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
"Balıkesir-Edremit kara yolu Gökçeyazı Mahallesi mevkisindeki yolcu otobüsünde, biri çocuk 5 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili gözaltına alınan otobüs şoförü ile ikinci şoför tutuklandı. Sancaktepe'de seyir halindeki halk halk otobüsü park halindeki hafriyat kamyonuna çarptı. Kazada bir kişi yaralandı. Mersin'in Akdeniz ilçesinde özel halk otobüsü ile servis aracının çarpışması sonucu 3'ü ağır 12 kişi yaralandı."
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelinde aldığı yoğun önlemlere rağmen trafik kazaları önlenemiyor ve biz yukarıdaki haberleri olağan bir şeymiş gibi okuyoruz.
 
'HOŞ GELDİN' DESİNLER, 'NEREDE KALDIN?' DEMESİNLER
 
Uykusuz yola çıkan şoförler, aşırı hız, bakımı yapılmayan araçlar, emniyet kemerinin bağlanmaması, kırmızı ışık ihlali, dikkatsizlik, araç kullanırken cep telefonu kullanılması gibi çeşitli nedenler yüzünden insanlar yaşamını yitiriyor.
Her bayram öncesi yapılan uyarılara rağmen yüzlerce insan kazalar yüzünden gitmek istediği yere ulaşamıyor, kimi yaralanıyor, kimi ölüyor. 
64 yıllık şoförlük yaşamında hiç trafik kazası yapmayan, 3 kıtada 100'ün üzerinde ağır vasıta kullanan, 20 milyon kilometre yol gittiği halde hiç trafik cezası olmayan Ramazan Kulle, Kurban Bayramı öncesi sürücüleri yine trafik kazalarına karşı uyardı.
1972–1995 ve 2010 yıllarında Türkiye'de ağır vasıta yılın şoförü seçilen, 2018'de Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ın onur plaketi alan örnek şoför Ramazan Kulle, hiç kaza olmaması hatta daha az ölümlü ve yaralamalı kaza duyulması için trafik kurallarına uyulmasını istedi.
Ramazan Kulle, "Sevdikleriniz size hoş geldin desinler ama nerede kaldı demesinler. Öyle bir sürece olun ki kurallara uymayanlar sizi görüp utansın" dedi.
 
AÇMADAN KONTAK EMNİYET KEMERİNİ TAK
 
Basit gibi görünen bir hatanın trafik kazasında büyük can kayıplarına neden olduğunu vurgulayan Ramazan Kulle, şeker ve kurban bayramlarında acemi, ehliyetsiz, yol tecrübesi olmayan, kural tanımayan, maganda gibi davranan ve aracına zamanında bakım yaptırmayan sürücülerin neden olduğu kazalar yüzünden 800'e yakın insanın öldüğünü, binlerce insanın da yaralandığını dile getirdi.
Uzun yollarda artan otobüs kazalarının araç bakımından kaynaklandığını söyleyen Ramazan Kulle, Diyarbakır'a giderken, Osmaniye yakınlarında yaşadığı olayı anlattı.
 
TAMİRCİYİ EVİNDEN GETİRDİK
 
Kulle, "Bindiğimiz otobüsün lastiği patladı, araç sarsıldı, hepimiz çok korktuk. İnip baktık iç lastik patlamış, araçta yedek lastik de yok. Ağır ağır gidip bir dinlenme tesisine yetiştik. Lastik tamircisi bulamadık.  Biraz daha gittikten sonra başka bir tesiste usta varmış. Lastik tamircisini evinden getirttik. Bize lastikleri gösterdi hepsi de yamalı ya da kabak. İçinden iki tane seçip 350 liradan 700 lira verdik. Araç bakımını yapmadan, lastikleri kontrol etmeden neden yola çıktığını sorduğum şoför, 'Canın o kadar tatlıysa özel arabayla gidersin' dedi. Bu yüzden trafik polisleri, ehliyet ve ruhsat kadar araçların lastiklerini de gözden geçirmelidir. Bakımı yapılmayan araç trafikten men edilmelidir ki kurban bayramı öncesi kazalar yaşanmasın" şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum