'Ekmek alamaz hale geldik'

CHP Milletvekili Sümer, ekmek krizini meclise taşıdı

'Ekmek alamaz hale geldik'

CHP Milletvekili Sümer, ekmek krizini meclise taşıdı

 'Ekmek alamaz hale geldik'
25 Mayıs 2022 - 09:03

ADANA(GÜNAYDIN)-CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Buğday Krizinin, Yanlış Tarım Politikaları Sonucunda Ekmek Krizine Dönüşmesi Durumunu” Türkiye Büyük Millet Meclisi Gündemine taşıdı.

“Buğdayın yılbaşından bu yana fiyatı yaklaşık yüzde 60 oranında arttı” diyen Milletvekili Sümer, şunları söyledi:
“Tarım konusunda tüm bilimsel veriler stokların eridiğini ve krizin kapıda olduğunu söylüyor. Buğdaydaki fiyat artışı ekmek ve diğer unlu mamullerin fiyatlarını artırıyor. Saray İktidarını defalarca uyarmamıza rağmen bu konuda önlem alınmadığı gibi ithal tarımdan vazgeçilmiyor. Böyle devam edilirse çok yakında parayla bile ekmek alınmaz hale geleceğiz.”


ÇİFTÇİYE İTHAL BUĞDAYDAN DAHA YÜKSEK FİYAT VERİLMELİ
Orhan Sümer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatını belirlerken üretim maliyeti, yurtiçi ve yurtdışı piyasalar, ithalata ödenen döviz, çiftçinin refah payı ve üretime devam etmesini sağlayacak bir fiyat açıklaması gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:
“Fiyat belirlenirken 2021 yılında yaşananlardan mutlaka ders çıkarılmalı. Sezon boyunca üreticiler haklı olarak “Toprak Mahsulleri Ofisi bana vermediği fiyatı ithalata, başka ülkelerin çiftçisine verdi.
Bu nedenle 2021 yılından ders alınarak 2022 ürün alım fiyatı bu tepkilerde dikkate alınarak açıklanmalı. Geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatları açıklandığında piyasa ile uyumluydu. Fakat, geleceği göremeyen, kuraklığın etkilerini yeterince hesaplayamayan bir fiyattı. Sorunlar yaşandı. Bu yıl aynı sorunları yaşatmayacak bir fiyat olmalı.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum