'Ekonomi için yangın alarmı çalıyor'

'Ekonomi için yangın alarmı çalıyor'

'Ekonomi için yangın alarmı çalıyor'
09 Mart 2020 - 17:01

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün Türkiye’de turizme büyük bir darbe vuracağını belirterek “Artık, ekonomimiz için tehlike çanları değil, doğrudan yangın alarmı çalıyor” dedi.
Sümer, TBMM’de görüşülen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu Teklifi üzerinde yaptığı konuşmada Türkiye gündemiyle ilgili değerlendirmelerde ve iktidara uyarılarda bulundu. Cumhuriyet tarihinin en kötü ve en sıkıntılı dönemlerinden geçtiklerini belirten Sümer, “Yaşadığımız süreçten daha fazla can kaybımız olmadan, çatışmalar yaşanmadan, diplomatik yollar kullanılarak çıkılması en büyük temennimizdir ve görünen en akılcı yol da budur… Yaşanan darboğazdan çıkmak için özellikle İkinci Dünya Savaşı'na nasıl katılmadığımızı hatırlamak ve Cumhuriyet’in dış politika felsefesini özümsemek, sanırım iktidar için de yol gösterici olacaktır” dedi. 
Sümer konuşmasında başlıca şu değerlendirmelerde bulundu:  Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü çıktı. Artık, ekonomimiz için tehlike çanları değil, doğrudan yangın alarmı çalıyor. Unutulmasın ki ekonominin sağlam temellere oturması, aynı zamanda bir millî güvenlik sorunudur ve yaşadığımız dönemde buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Ülkemizde hiç görülmese bile, başta turizm olmak üzere birçok sektörde krizlere neden olacağı ortadadır. Daha bugün sabah, haber kanallarında, Kapalı Çarşı'ya gelen turist sayısında yüzde 60 azalma olduğu söylenmiştir. Şu an, İran'la, İtalya'yla ve Uzak Doğu'yla ulaşım ve dolayısıyla turizm neredeyse durmuş durumda. 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum