Elbek: Sünnet için uygun zaman 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası

Elbek: Sünnet için uygun zaman 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası

Elbek: Sünnet için uygun zaman 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası
13 Temmuz 2019 - 08:39

Medline Adana Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Ali Elbek, sünnet için en uygun zamanın 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası olduğunu, sünnetin gerekirse genel anestezi altında yapılabileceğini söyledi. 
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Ali Elbek, toplumda basit bir işlem olarak algılansa da gerekli şartlar yerine getirilmeden yapılan sünnet işleminde yaşanması mümkün bazı sorunların ileride çocuğun tüm yaşamını etkileyebilecek önemli sıkıntılara yol açabileceğini söyledi. Sünnetin, deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gereken bir işlem olduğuna dikkat çeken Dr. Elbek, "Her cerrahi işlemde olduğu gibi sünnette de enfeksiyondan arındırılmış steril bir alan ve bu ortamı koruyacak donanım olmalıdır. Ayrıca, cerrahiye ve anesteziye bağlı gelişebilecek acil durumlara etkin müdahale edebilecek tecrübeli bir ekip bulunmalıdır. Bu nedenle en ideal olanı, sünnetin ameliyathane koşullarında yapılmasıdır. Aksi durumlarda peniste kalıcı hasarlar hatta hastada hayati tehlike oluşması bile ihtimal dahilindedir” dedi. 
İşlem sırasında oluşabilecek bir hatanın olası etkilerinin gelecekte telafisi zor sorunlara yol açabileceğini anlatan Dr. Ali Elbek, bu nedenle sünnet öncesinde çocuğun hekim tarafından mutlaka fiziki muayene edilerek kontrolden geçirilmesi ve doğumsal bir anomali riskinin olup olmadığına bakılması gerektiğini kaydetti. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum