'EMEKLİ ÜCRETİ EN AZ 4 BİN 500 LİRA OLMALI'

Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkanı adayı gazeteci-yazar Aziz Dağtekin, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları emekliyi ölüm sınırına itiyor” dedi.

'EMEKLİ ÜCRETİ EN AZ 4 BİN 500 LİRA OLMALI'

Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkanı adayı gazeteci-yazar Aziz Dağtekin, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları emekliyi ölüm sınırına itiyor” dedi.

'EMEKLİ ÜCRETİ EN AZ 4 BİN 500 LİRA OLMALI'
13 Ocak 2021 - 11:20

Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)


Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli zamları da belli oldu. Emekliler ise zam oranına tepkili. Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkanı adayı gazeteci-yazar  Aziz Dağtekin, “Memur emeklisine yüzde 7.36, işçi emeklisine yüzde 8.36 zam yapıldı. Bu zamlarla açlığa mahkum edilen emekliyi, açlık ve yoksulluk krizinden çıkaramamıştır." açıklamasında bulundu.
Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkanı adayı gazeteci-yazar Aziz Dağtekin, emeklilerin hiçbir zaman refah payı almadığını işçi emeklisinin yüzde 8.36 zam ile açlığa mahkum edildiğini belirterek, şunları söyledi:
 “TÜFE'ye dayalı zamlar, maaşı düşük olanları zor durumda bırakıyor. Ülke gelişiyor ve kalkınıyorsa, bu mutluluktan emekli de kendine düşen payı almalı. Aynı ülkede yaşıyoruz. Aynı fırına, pazara gidiyoruz. Bir tarafa yüzde 20-25 verirken, diğer tarafa yüzde 7-8 verirseniz orada adaleti sağlayamazsınız. Yüzdeli zamlar, fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapıyor. TÜFE'ye dayalı zamlar, maaşı düşük olanları zor durumda bırakıyor. Makas çok açılıyor.”
TÜFE'ye dayalı zamların emeklinin ölüm fermanına davetiye çıkardığını belirten Dağtekin, “Emeklinin birisi 100 lira alırken, diğeri 600 lira alırsa bu makas her zaman kapanmamak üzere açık kalır. Emekliler hiçbir zaman refah payı almadı. Ülke gelişiyor ve kalkınıyorsa, bu mutluluktan emekli de kendine düşen payı almalı. Kalkınmada ülkenin çalışanına nasıl bir pay veriliyorsa, emeklisine de pay verilmeli. Kimseyi kıskanmıyoruz, kimsenin aldığında gözümüz yok ama biz ülkenin büyükleri olarak, ülkeyi yönetenlerin ve yönetimine talip olan herkesin bize sahip çıkmasını istiyoruz. İnsan annesine, babasına sahip çıkar. Biz emekliler olarak ülkenin hem annesi hem de babasıyız. Eli öpülesi büyükleriyiz.” şeklinde konuştu.

AÇIKLANAN ENFLASYON RAKAMLARINA İNANMIYORUM
Emekli maaşlarına yapılan yüzde 8 gibi zammın kabul edilemez olduğunu, emeklinin asgari ücrete yapılan zam oranında bir beklentisinin olduklarını vurgulayan Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkanı adayı gazeteci-yazar Aziz Dağtekin, açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını, iğneden ipliğe zam geldiğini belirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Açıklanan enflasyon rakamlarına inanmıyorum. Yaşadıklarımızla hiç uyuşmuyor. Asgari ücrete yapılan zammı da emeklilere yapılan zammı da az buluyorum. En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalı. Gecen yıl emeklinin maaşı ile eşitlenen asgari ücret, son zamla en düşük emekli maşından 350 Türk lirası daha fazla. Emeklinin Temmuz ayında yüzde 8.5 daha zam yapılsa bile asgari ücretin 150 Türk lirası altında kalıyor. Yani emekli maaşı her yıl daha aşağı çekiliyor.

EMEKLİLER YAŞAM SAVAŞI VERİYOR
Bu zam emeklilere yeterli değil. Emekliler çok zor durumda, yaşam savaşı veriyor. Bu pandemi sürecinde dengeli beslenemiyor. Emekli maaşları gıda, kira, elektrik, su, yakıta yetmiyor.  Açıklanan enflasyon rakamları gerçek değil. Çıkıp marketleri gezsinler, pazar yerlerini gezsinler. Geçtiğimiz yıl ile bu yılki fiyatları bırakın, son iki aylık sürede artan fiyatlara baksınlar. Emeklinin dar gelirlinin yaşamasını istemiyorlar. Asgari ücretin de emekli maaşlarının da en az 4 bin 500 lira olması gerekir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum