EMEKLİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR…

EMEKLİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR…

EMEKLİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR…
26 Ekim 2020 - 12:10

1970 Yılında Başkentimiz Ankara’da kurulan ve  şuan  yurt genelinde 113 Şubesi bulunan;  toplamda 1 Milyon ve 72 Bin Üye Sayısıyla Adana’da Bölgemizin En Büyük STK’sı konumunda  olan ve Adana Şube Başkanlığı ile Genel Merkez Denetim Kurulu  Başkanlığını Seyfi H.İyiyürek’in Başarıyla yerine getirdiği  “Emeklinin Hak Arama Mücadelesinin En Güçlü Kalesi”
 
TÜED 50 YAŞINDA…
 
Türkiye Emekliler Derneğinin Kuruluşunun 50 inci yılı nedeniyle bir yazılı basın açıklaması yapan Adana Şubesi ve Genel Merkez Denetim Kurulu  Başkanl Seyfi H.İyiyürek, “Emeklilerin sorunlarının önemle çözüm beklediğini” ifade ettiği ve 10  başlıkta bir araya getirdiği sorunları ve çözüm yollarını şu ayrıntılarla kamuoyuna açıklıyor;
EMEKLİ, İNTİBAK BEKLİYOR…
2000 Sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren, “ emekli aylığı hesaplama karma sistemi”, aylıklar arasında eşitsizliği arttırmıştır. Bu nedenle, her yıl aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için “ tek bir aylık hesaplama sistemi” getirilmelidir.
EMEKLİ, REFAHTAN PAY BEKLİYOR…
Tüfe’ye endeksli yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklilerimizi mağdur eden  bir sisteme dönüştüğünden, 5510 sayılı Kanunun  55. Maddesi  değiştirilmeli ve seyyanen  zamlar ile birlikte  refahtan da pay verilmelidir.
EMEKLİ, NORM VE STANDART BİRLİĞİ BEKLİYOR…
Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 sayılı kanun döneminde olduğu gibi gösterge sitemine geçilmeli ve altı sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir.
EMEKLİ, EK ÖDEMEDE İYİLEŞME BEKLİYOR…
Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeler,KDV ve ÖTV oranları esas alınarak, yüzde 8-9 oranlarında yükseltilmelidir.
EMEKLİ, KATKI PAYI MUAFİYETİ BEKLİYOR…
Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır.Çalıştığı dönemlerde yüzde 12 sağlık pirimi ödeyen emeklilerimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır.
EMEKLİ, İKRAMİYEDE ARTIŞ BEKLİYOR…
Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri  günün koşullarında yetersiz kalmaktadır.İkramiyeler enflasyona endekslenmelidir.
EMEKLİ, AİLE YARDIMI BEKLİYOR…
Çalışırken ödenen aile yardımı emekli olunduğunda kesiliyor. Aile yardımının emeklilik döneminde de devam edilmesini sağlayacak mevzuat değişikliklerine gidilmelidir.
EMEKLİ, PROMOSYONDA İYİLEŞME BEKLİYOR…
Günümüzde yetersiz kalan promosyon ödemelerinin artışını öngören bir güncelleme yapılmalı ve bu ödemeleri hakkaniyetli bir artış sistemine endekslenmelidir.
EMEKLİ, KONUT’TA DA DESTEK BEKLİYOR…
Evi olmayan emeklilerimizin TOKİ ile uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olabilmesi için, emeklilere özel projeler yapılmalı, emeklilere ayrılan yüzde 25  kontenjan yüzde 50’ye yükseltilmelidir.
EMEKLİ, TÜFE’DE GÜNCELLEME BEKLİYOR…
Pandemi koşulları nedeniyle; haberleşme, elektrik,su,temizlik ve gıda harcamalarında hijyen malzemeleri temininde ki harcamalarda büyük artışlar meydana geldi. İnsanların tüketim kalıplarının köklü değişikliklere maruz kaldığı ortadadır. Bu nedenle, enflasyon hesaplarında kullanılan “ Harcama Sepeti” acilen güncellenmelidir. Aksi takdirde, TÜFE’ ye endeksli maaş zamlarımız yetersiz kalacaktır.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum